Rzecznik Praw Dziecka: jeżeli w Polsce byłaby dozwolona aborcja na życzenie, to zrzeknę się funkcji

Polska
Rzecznik Praw Dziecka: jeżeli w Polsce byłaby dozwolona aborcja na życzenie, to zrzeknę się funkcji
Polsat News
Prawnik Mikołaj Pawlak jest rzecznikiem praw dziecka od 14 grudnia 2018 r.

Jeżeli polskie prawo zostanie zmienione w taki sposób, że dozwolona będzie aborcja na życzenie, to zrzeknę się swojej funkcji – oświadczył rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. Jego zdaniem łamałoby to elementarne podstawy prawa, a dalsze funkcjonowanie urzędu nie miałoby sensu.

Prawnik Mikołaj Pawlak jest rzecznikiem praw dziecka od 14 grudnia 2018 r. Przed objęciem tej funkcji, mówiąc o priorytetach RPD, wskazywał na walkę z samobójstwami i depresją wśród dzieci i na ochronę dzieci przed pornografią w internecie.

 

ZOBACZ: Apel rzecznika praw dziecka do dyrektorów żłobków i przedszkoli: pozwólcie rodzicom być z dziećmi

 

Pawlak zapowiadał też poprawę rozpoznawalność instytucji Rzecznika Praw Dziecka i opowiadał się stanowczo przeciwko karom cielesnym.

 

Podkreślał, że "każdy czyn przeciwko dziecku, każde naruszenie jego nietykalności jest karalne, jest przestępstwem i wpływa na to dziecko".

Podsumował swoją pracę

Przed objęciem urzędu Pawlak oświadczył, że jako rzecznik chce być "pomocnikiem, pełnomocnikiem, obrońcą, powiernikiem i może za jakiś czas – przyjacielem dzieci". Zapewnił też, że będzie do dyspozycji zawsze o każdej porze, a każde dziecko w Polsce może do niego pisać lub dzwonić.

 

ZOBACZ: Rzecznik Praw Dziecka chce uczyć o zbrodniach na dzieciach. Wniosek w MEiN

 

Pawlaka został zapytany również o podsumowanie swojej pracy jako rzecznika i o najważniejsze – jego zdaniem – dokonania jako RPD od 2018 r.

 

Rzecznik zwrócił uwagę na przeprowadzone – pierwsze od 2003 r. – ogólnopolskie badanie naukowe jakości życia dzieci i młodzieży, zlecone przez niego. Pod koniec sierpnia 2021 r. opublikowano pierwszy z raportów badania, dotyczący edukacji. Wynika z niego, że uczniowie lubią polską szkołę, szczególnie ci najmłodsi.

 

RPD zaznaczył, że "dobrostan dzieci jest dla niego priorytetem".

Rozpoznawalność rzecznika

Z kolei drugim najważniejszym – według Pawlaka – jego osiągnięciem jest "rozpoznawalność rzecznika jako urzędu realnie pomagającego dzieciom". - Nie uchylam się od rozmowy w sprawach indywidualnych, które rozpatruję i do mnie wpływają. To jest praca po kilkanaście godzin dziennie – moja i moich współpracowników. Można mnie spotkać w sądzie czy urzędzie – zwracał uwagę Pawlak.

 

W opinii RPD wzrost zgłaszanych do niego spraw wiąże się z tym, że "ludzie wiedzą, słyszą, widzą aktywność rzecznika, który korzysta ze swoich kompetencji".

 

Pawlak wśród swoich osiągnięć wskazał też na rozpoczęcie budowy Muzeum Dzieci Polskich – Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi. Ma ono zostać otwarte dla zwiedzających w 2023 r.

"Stoję na straży praw dziecka"

Podkreślił, że RPD stoi na straży praw dziecka, a dzieckiem jest każda istota ludzka od poczęcia do ukończenia 18 lat. Według Pawlaka wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, to "wielki sukces". W październiku 2020 r. TK orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

 

- Nigdzie nie ma prawa do zabijania, zawsze jest prawo do życia. Jako państwo mamy dołożyć wszelkich starań, żeby chronić osoby z niepełnosprawnościami. Jeśli dziecko urodzi się bardzo chore, to nie należy go eliminować, ale uśmierzyć ból i zrobić wszystko, co może obecna medycyna – powiedział RPD.

 

Pawlak zaznaczył, że polskie prawo, konstytucja, chroni życie od momentu poczęcia. Zapowiedział, że jeżeli prawo zostanie zmienione w taki sposób, że dozwolona będzie aborcja na życzenie, to zrzeknie się funkcji RPD. - Łamałoby to elementarne podstawy prawa, a dalsze funkcjonowanie urzędu nie miałoby sensu – wskazał.

Plany na najbliższy czas

Rzecznik, pytany o plany na najbliższy czas, przekazał, że skupi się na działaniach związanych z poprawą kondycji psychicznej dzieci i młodzieży, problemie pieczy zastępczej, kwestiach wychowania i edukacji.

 

Zostaną także opublikowane kolejne części badania jakości życia dzieci i młodzieży.

 

- W przyszłym roku chcemy nawiązać współpracę z uczelniami, które mają kierunki psychologiczne, pedagogiczne i prawnicze, aby pracowały nad wynikami raportu i badały ich przyczyny – zapowiedział.

Kim jest Mikołaj Pawlak?

Mikołaj Pawlak ukończył prawo i prawo kanoniczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 2005-2016 r. pełnił funkcję adwokata przy sądach kościelnych w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa.

 

Był dyrektorem Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości.

 

W imieniu ministra sprawował nadzór nad sądami rodzinnymi, zakładami poprawczymi i schroniskami dla nieletnich. Uczestniczył m.in. w przygotowaniu projektu reformy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. 

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie