Norwegia. Pokojowa Nagroda Nobla. Poznaliśmy laureatów

Świat
Norwegia. Pokojowa Nagroda Nobla. Poznaliśmy laureatów
flickr/ Blatant World
Pokojową Nagrodę Nobla norweski komitet przyzna w piątek spośród 329 nominacji

Dziennikarka z Filipin Maria Ressa oraz rosyjski dziennikarz Dmitrij Muratow to laureaci tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla - ogłosił w piątek Norweski Komitet Noblowski. Do nagrody było nominowanych 329 osób.

"Nagrodę otrzymają za działania na rzecz ochrony wolności słowa, która jest warunkiem demokracji i trwałego pokoju" - podkreśliła przewodnicząca gremium przyznającego wyróżnienie Berit Reiss-Andersen.

 

Norweski Komitet Nobla postanowił przyznać Pokojową Nagrodę Nobla w 2021 r. Marii Ressie i Dmitrijowi Muratowowi za ich wysiłki na rzecz ochrony wolności słowa, która jest warunkiem wstępnym demokracji i trwałego pokoju.

 

ZOBACZ: Nagroda Nobla 2021 w dziedzinie fizyki. Zdobyli ją Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann i Giorgio Parisi

 

Maria Angelita Ressa jest filipińsko-amerykańską dziennikarką i autorką, współzałożycielką i dyrektorem generalnym Rappler, czyli filipińskiej witryny internetowej z wiadomościami online. - Wykorzystuje wolność słowa, aby rzucić światło na nadużycia władzy i narastające tendencje autorytarne w jej rodzinnym kraju, Filipinach - powiedziała przewodnicząca gremium.

 

- Ressa pokazała, w jaki sposób media społecznościowe są wykorzystywane do rozpowszechniania fałszywych wiadomości i manipulowania debatą publiczną - dodała.

 

 

Dmitrij Muratow jest rosyjskim dziennikarzem, redaktorem naczelnym rosyjskiej gazety Nowaja Gazieta. Powiedział, że gazeta będzie się starać "pomagać ludziom, którzy uznani są za zagranicznych agentów, którzy są teraz gnębieni i wysyłani z kraju". - Dmitrij Muratow jest rosyjskim dziennikarzem i redaktorem naczelnym gazety "Nowaja Gazieta", która jest jednym z ostatnich niezależnych mediów w Rosji - stwierdziła Berit Reiss-Andersen.

 

Jak wskazała Reiss-Andersen, "od momentu powstania w 1993 roku »Nowaja Gazieta« publikowała krytyczne artykuły na temat przemocy policji, korupcji i użycia sił zbrojnych w Rosji". - Krytycy gazety odpowiedzieli groźbami. Dwóch dziennikarzy zostało zabitych. Mimo to (...) redaktor naczelny Muratow odmówił podporządkowania gazety - mówiła.

 

Reiss-Andersen przypomniała, że dewizą Muratowa jest, aby "jego dziennikarze mogli pisać, o czym chcą, o ile przestrzegają etycznych i zawodowych standardów dziennikarskich".

Kreml pogratulował Muratowowi

- Uważam, że jest to nagroda dla moich ukochanych przyjaciół i kolegów, którzy zginęli - dla Anny Politkowskiej, Jurija Szczekoczychina, Igora Dominikowa - powiedział Muratow. Zapowiedział, że decyzję, na co przeznaczy nagrodę, podejmie razem z redakcją "Nowej Gaziety".

 

- Kreml gratuluje Dmitrijowi Muratowowi Pokojowej Nagrody Nobla - powiedział w piątek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Muratow "jest wierny swoim ideałom, utalentowany i odważny" - zaznaczył.

 

- Możemy pogratulować Dmitrijowi Muratowowi, który pracuje konsekwentnie i zgodnie ze swoimi ideałami. Jest on wierny swoim ideałom, utalentowany, odważny. To wysoka ocena. Składamy mu gratulacje - dodał Pieskow.

Przewidywania ekspertów

Pokojową Nagrodę Nobla norweski komitet przyznał spośród 329 nominacji. 234 dotyczyło osób, 95 organizacji. Jest to trzecia największa liczba zgłoszonych kandydatów w historii.

 

ZOBACZ: Nagroda Nobla 2021 w dziedzinie fizyki. Zdobyli ją Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann i Giorgio Parisi

 

Nagroda Nobla to złoty medal i kaligrafowany dyplom, a także 10 mln koron (980 tys. euro). W połowie października ma zapaść decyzja, czy w związku z trwającą pandemią COVID-19 możliwe będzie zorganizowanie uroczystości wręczenia nagrody 10 grudnia w Oslo.

aml / PAP / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie