Grecja. Odnaleziono obraz Picassa. Ktoś ukradł go 9 lat temu

Kultura
Grecja. Odnaleziono obraz Picassa. Ktoś ukradł go 9 lat temu
Wikimedia/ Argentina; Revista Vea y Lea
Malarz Pablo Picasso

Odzyskano obraz Pabla Picassa skradziony 9 lat temu. Poinformowała o tym grecka policja. Dzieło zniknęło podczas napadu na Galerię Narodową w Atenach w 2012 roku.

W poniedziałek świat obiegła informacja, że jeden z obrazów autorstwa hiszpańskiego artysty - przedstawiający głowę kobiety - został odnaleziony. Oprócz dzieła Picassa mundurowi natknęli się również "Młyn" Pieta Mondriana z 1905 roku.

 

ZOBACZ: Policjanci szukali narkotyków. Odkryli dzieła Picassa i Warhola

 

Dzieła sztuki skradziono w 2012 roku. Wtedy to miał miejsce napad na Galerię Narodową w Atenach. Obrazy wyrwano z ram. "Akcja" trwała około siedmiu minut.

 

Aresztowano podejrzanego

Reuters poinformował, że aresztowano Greka podejrzanego o tę kradzież. Sztukę odkryto w wąwozie na obrzeżach miasta. Poniedziałkowe ogłoszenie pojawiło się kilka miesięcy po doniesieniach o tym, że tamtejsza policja uważa, że obrazy nadal znajdują się w kraju.

 

Nie wiadomo, w jakim stanie są dzieła. Greckie władze mają wydać we wtorek oficjalne oświadczenia w tej sprawie.

 

ZOBACZ: Spektakularny napad we Francji. Skradziono kilka milionów euro

 

Dzieło Picassa - portret kobiety w jego charakterystycznym kubistycznym stylu - sam artysta podarował Galerii Narodowej w 1949 roku. Powstał dekadę wcześniej. Malarz zaznaczył, że prezent był wyrazem uznania dla oporu Grecji wobec nazistowskich Niemiec.

 

W napadzie z 9 stycznia 2012 roku próbowano ukraść jeszcze jeden malunek Mondriana. Złodzieje upuścili go jednak podczas ucieczki.

ac/prz/BBC/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie