Media: Korea Północna przyjęła pomoc pandemiczną od WHO, ale granica lądowa wciąż zamknięta

Świat
Media: Korea Północna przyjęła pomoc pandemiczną od WHO, ale granica lądowa wciąż zamknięta
Pixabay/ zdj. ilustracyjne
Korea Północna nie zgłosiła oficjalnie ani jednego zakażenia koronawirusem i już w początkowym okresie pandemii

Władze Korei Płn. wpuszczają do kraju transporty pomocy pandemicznej od Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), docierające tam drogą morską, ale granica lądowa z Chinami pozostaje zamknięta – podało Radio Wolna Azja, cytując przedstawiciela WHO w Pjongjangu.

WHO poinformowała niedawno, że zaczęła dostarczać Korei Płn. poprzez chiński port Dalian zapasy środków medycznych, które utknęły w Chinach na początku pandemii w styczniu 2020 roku, gdy reżim w Pjongjangu zamknął granice i zawiesił handel w obawie przed zakażeniami. W transportach jest odzież ochronna, rękawice, maseczki i odczynniki do testów na COVID-19.

 

ZOBACZ: Korea Południowa kupiła eksperymentalne pigułki przeciwko COVID-19

 

- Kilka miesięcy temu agencje ONZ zostały poinformowane przez ministerstwo zdrowia publicznego (Korei Płn.), że (władze) pozwolą na transport części z tych artykułów z Chin do KRLD poprzez port w Dalian. W związku z tym WHO udało się przewieźć część z nich do portu Nampo. Poinformowano nas, że te przedmioty wraz z przedmiotami z innych agencji ONZ pozostają na kwarantannie – powiedział w czwartek przedstawiciel WHO w Pjongjangu Edwin Salvador.

"Trudno powiedzieć, kiedy granica może zostać otwarta"

Południowokoreańskie ministerstwo ds. zjednoczenia, które zajmuje się relacjami z Koreą Płn., zwróciło w piątek uwagę na doniesienia o przyjęciu transportów pomocy od WHO docierających do tego kraju drogą morską, ale podkreśliło, że restrykcje na granicy lądowej z Chinami nie zostały złagodzone.

 

- Są oznaki, że niektóre materiały są dostarczane (…) ale dotychczas nie potwierdzono żadnych konkretnych zmian dotyczących wznowienia transportu lądowego pomiędzy Dandongiem (w Chinach) a Sinuidzu (w Korei Północnej) – powiedział zastępca rzecznika resortu Cza Deok Czeol, cytowany przez agencję Yonhap. Dodał, że trudno jest przewidzieć, kiedy granica może zostać otwarta.

 

ZOBACZ: Szef WHO: bogate kraje powinny się powstrzymać przed podawaniem trzeciej dawki szczepionki

 

Korea Północna nie zgłosiła oficjalnie ani jednego zakażenia koronawirusem i już w początkowym okresie pandemii zamknęła granicę z Chinami, co ograniczyło dwustronny handel niemal do zera i dodatkowo pogłębiło jej zapaść gospodarczą. W ostatnich miesiącach pojawiały się sygnały, że Pjongjang przygotowuje się do złagodzenia restrykcji.

 

Wywiad Korei Płd. informował w lipcu, że nie stwierdził oznak, iż koronawirus szerzy się w Korei Płn. na dużą skalę. Nie jest jasne, czy do Korei Płn. dotarły jakiekolwiek szczepionki przeciw COVID-19. Amerykańskie media informowały we wrześniu, że Pjongjang odrzucił 3 mln dawek szczepionki chińskiego koncernu Sinovac proponowanych mu przez mechanizm COVAX. Wcześniej władze Korei Płn. nie przyjęły oferowanych im szczepionek koncernu AstraZeneca

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie