Litwa. Wielki projekt Orlenu. Zainwestują 641 mln euro w Możejkach

Biznes
Litwa. Wielki projekt Orlenu. Zainwestują 641 mln euro w Możejkach
Polsat News
Inwestycja ma zwiększyć rentowność rafinerii w Możejkach.

PKN Orlen jeszcze w 2021 r. ruszy z budową w litewskiej rafinerii w Możejkach instalacji pogłębionego przerobu ropy za 641 mln euro. Jak poinformował w piątek płocki koncern, podpisał porozumienie o finansowaniu projektu ze spółką Orlen Lietuva.

Jak podkreślił Orlen, to największy w historii spółki projekt inwestycyjny na Litwie.

 

ZOBACZ: Orlen chce rozszerzyć działalność na litewskim rynku paliw

 

Inwestycja ma zwiększyć rentowność rafinerii w Możejkach i przyczynić się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego regionu i zostanie zrealizowana do końca 2024 r., co umożliwi wzrost EBITDA nawet o ok. 68 mln euro rocznie - podał Orlen.

 

Jak podkreślił prezes PKN Daniel Obajtek, w porozumieniu z Orlen Lietuva koncern deklaruje finansowanie inwestycji, która docelowo znacząco zwiększy konkurencyjność rafinerii w Możejkach.

Stabilność dostaw

- Zwiększenie uzysku produktów wysokomarżowych przełoży się też korzystnie na stabilność dostaw paliw nie tylko w państwach bałtyckich, ale też w Polsce - dodał Obajtek.

 

ZOBACZ: Jan-Krzysztof Duda ze wsparciem Orlenu. Szachista spotkał się z Danielem Obajtkiem

 

Zaznaczył, że równolegle trwają rozmowy z litewskim rządem na temat możliwych form wsparcia dla tego przedsięwzięcia. - To efekt ocieplenia stosunków polsko-litewskich zarówno na poziomie rządowym, jak i biznesowym w ostatnich latach – ocenił.

 

Jak poinformował Orlen, budowa instalacji pogłębionego przerobu ropy w rafinerii w Możejkach umożliwi zwiększenie uzysku produktów wysokomarżowych z obecnych niecałych 72 proc. do ponad 84 proc.

Poziom produkcji paliw

W efekcie ograniczony zostanie przerób ropy naftowej, ale nie zmniejszy się poziom produkcji paliw. Możliwy też będzie dalszy rozwój firmy w kierunku nowych produktów i wydłużania łańcucha wartości.

 

Orlen wskazał, że dzięki realizacji projektu wyeliminowana zostanie produkcja wysokosiarkowych ciężkich olejów opałowych, co w kontekście zaostrzających się regulacji środowiskowych w zakresie ciężkich paliw poprawi konkurencyjność rafinerii.

 

W lipcu 2021 r. Orlen Lietuva podpisał z Ministerstwem Energetyki Litwy list intencyjny w sprawie inwestycji pogłębionego przerobu ropy.

"To wielka inwestycja"

- To wielka inwestycja, która wkrótce rozpocznie się tutaj, która wprowadzi tę rafinerię ku wyzwaniom XXI wieku - oświadczył przebywający w Możejkach minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

 

Jak podkreślił, to "wielka inwestycja, największa w dziejach Litwy".

 

- Prawie 3 mld zł, tyle Orlen zainwestuje tutaj w tym miejscu, abyśmy mogli powiedzieć, że będziemy jeszcze lepiej przygotowani na te wyzwania, które przed nami - wskazał Sasin.

Wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego

Szef MAP tłumaczył, że chodzi m.in. o wyzwania związane z transformacją energetyczną, koniecznością większej dbałości o środowisko.

 

- Ta inicjatywa będzie służyła wzmocnieniu bezpieczeństwa energetycznego całego naszego regionu, a tym samym również bezpieczeństwa energetycznego Polski - podkreślił Sasin.

 

Jak dodał, "jesteśmy w trakcie rozmów również z władzami litewskimi o innych formach zaangażowania Orlenu, polskich podmiotów w transformację energetyczną na Litwie".

Największe przedsiębiorstwo na Litwie 

Rafineria w Możejkach to największa w firma na Litwie, zatrudniająca ok. 1,5 tys. pracowników. Kolejne 4,5 tys. to pracownicy zewnętrznych firm usługowych i podwykonawczych.

 

Orlen Lietuva to także jeden z największych na Litwie eksporterów i podatników.

 

W 2020 r. do budżetu Litwy spółka wpłaciła ponad 566 mln euro z tytułu podatków.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie