Josep Borrell komentuje wyrok TK. "Nadrzędność prawa UE jest jednym z filarów wspólnoty"

Świat
Josep Borrell komentuje wyrok TK. "Nadrzędność prawa UE jest jednym z filarów wspólnoty"
PAP/EPA/FREDERICK FLORIN / POOL
- Jednym z filarów UE jest prymat prawa unijnego – powiedział Borrell.

Wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej ds. zagranicznych Josep Borrell oświadczył w piątek, że nadrzędność prawa UE nad ustawodawstwem krajowym jest jednym z filarów UE. W czwartek polski Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z Konstytucją RP.

- Jednym z filarów UE jest prymat prawa unijnego – powiedział Borrell w Madrycie, dodając, że wyrok TK może doprowadzić do eskalacji konfliktu między Brukselą a Warszawą.

 

ZOBACZ: "Trybunał Konstytucyjny nie wyklucza usunięcia orzeczeń TSUE z polskiego porządku prawnego"

 

W czwartek Trybunał Konstytucyjny, po rozpoznaniu wniosku premiera Mateusza Morawieckiego uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z Konstytucją RP.

 

Niezgodny z konstytucją jest także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie