SMS o kwarantannie. Ostrzeżenie przed oszustami

Polska
SMS o kwarantannie. Ostrzeżenie przed oszustami
Polsat News
Zawarty w wiadomości link ma prowadzić do strony na której jest wyjaśnienie

"Zostałeś skierowany do odbycia 10-dniowej kwarantanny" - tak brzmi treść fałszywego SMS-a, informującego o konieczności odbycia kwarantanny. Wiadomość zawiera także link prowadzący rzekomo do strony, na której ma się znaleźć "więcej informacji". Jego otworzenie może być niebezpieczne. SMS-y mogły trafić do kilku tysięcy osób.

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed fałszywymi SMS-ami, które mówią o nałożeniu kwarantanny na odbiorcę wiadomości. Na telefony wysyłane są SMS-y nadawcy o nazwie "Kwarantanna".

 

"Zostałeś skierowany do odbycia 10-dniowej kwarantanny z powodu zakażenia w Twoim najbliższym otoczeniu.\" - brzmi pełna treść fałszywej wiadomości. 

"Prosimy o nieotwieranie linku"

Zawarty w wiadomości link ma prowadzić do strony na której jest wyjaśnienie. Wejście w niego może być niebezpieczne dla urządzenia i może grozić kradzieżą danych.

 

 

- Problem jest nam znany, z tego co wiem to ta opcja jest już zablokowana przez operatorów komórkowych. Jeśli ktoś dostanie takiego SMS-a, niech w niego nie wchodzi, bo to prowadzi do wyłudzenia danych - powiedział w Polsat News wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. 

 

Jak informuje GIS, inspekcja nigdy nie wysyłała podobnych wiadomości z przekierowaniem na niezweryfikowane witryny. Ostrzega przed cybertakiem i próbą wyłudzenia danych osobowych.

 

"Prosimy o nieotwieranie linku i usunięcie wiadomości z telefonu" - apeluje GIS.

laf/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie