Na terenie UE odnaleziono ofiary handlu ludźmi

Świat
Na terenie UE odnaleziono ofiary handlu ludźmi
Christopher Pappas/flickr.com

Europol w europejskich winnicach odnalazł ofiary handlu ludźmi. Pracownicy sezonowi mieli być przetrzymywani w fatalnych warunkach i za niską płacę.

Nieprawidłowości w zatrudnieniu pracowników sezonowych wykazały inspekcje przeprowadzone przez unijne organy ścigania. Europol sprawdził setki miejsc zajmujących się uprawą winorośli i produkcją wina. W toku śledztwa zidentyfikowano 54 osoby podejrzane o handel ludźmi we Włoszech, Francji, Hiszpanii i na Litwie; osiem osób aresztowano we Francji, cztery w Hiszpanii. Wszczęto 126 śledztw w sześciu państwach, z czego większość we Francji.

 

ZOBACZ: Zostawiła bez opieki 5-letniego syna i poszła na imprezę

 

- Wyzyskiwanie pracowników to bardzo dochodowa działalność kryminalna - oświadczył Europol. Podczas jednej z operacji we Francji rozbito siatkę przestępczą, której dochód - kosztem państwa i pracowników - wyceniono na około 5 mln euro.

 

Ponad 2 tysiące funkcjonariuszy prowadziło działania operacyjne między 9 a 16 września w winnicach na terenie całej Unii Europejskiej. Dochodzenia wykazały, że ponad 250 osób mogło paść ofiarą wyzysku. Stwierdzono również, że najbardziej narażeni na wyzysk są obywatele państw spoza Unii Europejskiej. 

 

 

mad/ sgo / Europol
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie