Gangi wykorzystują pandemię. Europol: rośnie handel fałszywymi szczepionkami

Świat
Gangi wykorzystują pandemię. Europol: rośnie handel fałszywymi szczepionkami
zdjęcie ilustracyjne/ Pixabay
Europol: gangi nauczyły się wykorzystywać pandemię, rośnie handel fałszywymi szczepionkami

W raporcie ws. zagrożeń jakie stanowi dla UE przestępczość zorganizowana Europol ostrzega w poniedziałek, że gangi i kartele narkotykowe nauczyły się wykorzystywać pandemię i stanowią teraz bezprecedensowe zagrożenie, również dlatego, że infiltrują legalne firmy. - Widzimy jak rośnie handel fałszywymi szczepionkami - powiedziała Catherine De Bolle, szefowa Europolu.

De Bolle, komentując raport, który unijna agencja przedstawia raz na cztery lata, powiedziała, że system walki z przestępczością zorganizowaną i przemytem narkotyków jest w UE "bliski załamania".

 

ZOBACZ: Oszustwo "na koronawirusa". Wysłał rodzinę na testy i obrabował ich dom

 

- Poważne zorganizowane grupy przestępcze stały się silniejsze (...) i musimy uznać walkę z nimi za priorytet Europy. Potrzebne są wspólne akcje - podkreśliła De Bolle.

Wykorzystują problemy przedsiębiorców 

Gangi i kartele zamierzają wykorzystywać legalne firmy, które stoją na krawędzi bankructwa z powodu kryzysu wywołanego pandemią, jako fasadowe spółki do prania pieniędzy. Około 80 proc. zidentyfikowanych organizacji przestępczych infiltruje legalne biznesy - głosi raport Europolu.

 

ZOBACZ: Oszustwo na "krewną z koronawirusem". 75-latka straciła 28 tys. zł

 

Szefowa agencji dodała, że gangi są np. zainteresowane przejmowaniem upadających ze względu na restrykcje sanitarne restauracji.

 

De Bolle podkreśliła, że skala przemytu kokainy do Europy "jest bezprecedensowa" i powoduje kolosalny wzrost korupcji w Unii, co "dotyczy wszystkich - od pracowników doków po polityków".

 

Kokaina szmuglowana do Europu z Ameryki Łacińskiej daje kartelom wielomiliardowe zyski, a pieniądze te są wykorzystywane do "infiltrowania gospodarki UE, jej instytucji publicznych i społeczeństw" - ostrzegła De Bolle.

 

Ważnymi punktami przerzutu kokainy są porty w Antwerpii, Hamburgu i Rotterdamie. W lutym holenderskie i niemieckie służby przejęły tam transport 23 ton narkotyku. W marcu belgijska policja przechwyciła w Antwerpii 17 ton kokainy i aresztowała 48 osób.

"Z łatwością przystosowują się do pandemii"

Przemyt narkotyków doprowadził do wzrostu przemocy i szczególnie okrutnych przestępstw; członkowie organizacji przestępczych w UE "nie boją się teraz wykorzystywać broni, granatów ręcznych ani tortur" - dodała szefowa Europolu.

 

ZOBACZ: WHO: iwermektyna niezalecana w leczeniu COVID-19

 

Gangi "z łatwością przystosowują się do pandemii" i wykorzystują społeczne lęki i potrzeby - powiedziała De Bolle w wywiadzie dla AFP. - Na początku (pandemii) nastąpił wzrost sprzedaży sfałszowanych preparatów odkażających i masek. Teraz widzimy jak rośnie handel fałszywymi szczepionkami i domowymi zestawami testów (na Covid-19) - dodała.

Wzrost cyberprzestępczości

Europol zwrócił też uwagę w raporcie, który przedstawiono w poniedziałek w Lizbonie, na wzrost cyberprzestępczości, włącznie z fałszerstwami inwestycyjnymi i wykorzystaniem złośliwych oprogramowań do kradzieży danych lub wymuszeń haraczu, a także handlem online pornografią dziecięcą.

 

ZOBACZ: Rzecznik Finansowy: oszuści mogą wykorzystać dane, które wyciekły z Facebooka

 

De Bolle podkreśliła w rozmowie z dziennikarzami, że rosnące ryzyko, jakie w UE stwarza przestępczość zorganizowana wymaga połączonych działań policji krajów unijnych, nowej polityki bezpieczeństwa i zmodyfikowania działań agencji za nią odpowiedzialnych.

ms/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie