Banknot 1000 zł. Pierwszy z wizerunkiem kobiety

Biznes
Banknot 1000 zł. Pierwszy z wizerunkiem kobiety
twitter.com/nbppl/
Prezes NBP Adam Glapiński

- Jeśli powierzone mi będzie pełnienie zaszczytnej funkcji prezesa NBP na kolejną kadencję, będę proponował wprowadzenie do obiegu banknotu o nominale tysiąca złotych - powiedział prezes NBP Adam Glapiński w wywiadzie dla "Strefy Biznesu". Poinformował także o propozycji kupna w 2022 roku kolejnych 100 ton złota.

- To będzie pierwszy wśród obecnych w powszechnym obiegu banknot z wizerunkiem kobiety. Będę proponował św. Jadwigę Andegaweńską - mówił Glapiński.

 

Plany wprowadzenia banknotu o nowym nominale prezes NBP zapowiadał już wcześniej w tym roku. Szef NBP wskazał wówczas, że nominał 500-złotowy został wprowadzony, żeby był "narodowy zapas gotówki".

 

Jak tłumaczył, wynika to z kwestii wzmożonego zapotrzebowania na gotówkę w związku z koronawirusem. Posiadanie takiego banknotu jest opłacalne, ponieważ przechowywanie rezerw w wyższych nominałach oznacza oszczędności.

"Ogromny rezerwuar zapasu gotówkowego"

Prezes zapewnił jednocześnie, że nie zabraknie pieniędzy. - Mamy ogromny rezerwuar zapasu gotówkowego i obsłużymy wszystkich ludzi, którzy będą chcieli wypłacić z banku gotówkę - wskazał. - NBP nie ma wszystkiego w nominałach 100 i 200-złotowych; dużą część zapasu gotówkowego NBP posiada w banknotach 500-złotowych - zaznaczył Glapiński.

 

- Musi być zawsze jakiś magazyn, w którym rezerwy pieniędzy są trzymane. Bank centralny ma ograniczone możliwości ich składowania. Nie możemy trzymać wszystkich rezerw w pięciozłotówkach - tłumaczył prezes Glapiński.

Kolejne 100 ton złota

- W celu dalszego zwiększania bezpieczeństwa finansowego Polski będziemy kontynuować dotychczasową politykę, na pewno będziemy dążyć do powiększania naszych zasobów złota. Jednakże skala i tempo zakupów będą zależały m.in. od dynamiki zmian oficjalnych aktywów rezerwowych oraz bieżących warunków rynkowych. Wstępnie zakładam, że będę proponował kupno w 2022 roku kolejnych 100 ton - powiedział Glapiński w wywiadzie dla portalu strefabiznesu.pl.

msl/ sgo/PAP/Strefa Biznesu
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie