Indie. Niedoszły gwałciciel zwolniony za kaucją. Za karę będzie pracował dla kobiet w wiosce

Świat
Indie. Niedoszły gwałciciel zwolniony za kaucją. Za karę będzie pracował dla kobiet w wiosce
Adam Jones / CC-by-SA / Commons, zdj. ilustracyjne
Pranie zostało zasądzoną karą dla niedoszłego gwałciciela (zdj. ilustracyjne)

Oskarżony o próbę gwałtu mieszkaniec Indii został zwolniony za kaucją. Będzie jednak musiał na własny koszt prać i prasować ubrania wszystkich kobiet w swojej wiosce, a jest ich około 2 tysięcy.

20-letni Lalan Kumar został zatrzymany w kwietniu ubiegłego roku. Pochodzi z wioski Madżhor w północno-wschodnim indyjskim stanie Bihar, w której żyje ok. 2 tys. kobiet. Nie jest jeszcze znana data jego procesu, ale decyzją sądu został wypuszczony z aresztu pod warunkiem prac na rzecz wszystkich mieszkanek Madżhoru.

Indie: pranie dla kobiet to dobra kara za próbę gwałtu

Według społeczności Madżhoru ta forma kary miała na nich pozytywny wpływ, bo przestępstwa przeciwko kobietom stały się we wsi przedmiotem publicznej debaty. - To historyczna decyzja. Zwiększy szacunek dla kobiet i pomoże chronić naszą godność - powiedziała w rozmowie z AFP Nasima Khatoon, zasiadająca w radzie wioski.

 

ZOBACZ: Częstochowa. Policjant oskarżony o gwałt. Sąd nie zastosował aresztu, jest reakcja prokuratury

 

Indyjskie przepisy karzące gwałcicieli zostały zaostrzone w 2012 r. po zbiorowym gwałcie na młodej kobiecie, która zmarła w wyniku odniesionych ran. Sprawa zbulwersowała cały świat. W 2020 r. w całych Indiach zgłoszono ponad 28 tys. przypadków napaści seksualnej. Policja od dawna jest krytykowana za to, że nie robi wystarczająco dużo, by zapobiegać przestępstwom i nie wnosi spraw do sądu.

pdb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie