Białoruś. KGB aresztuje za wpisy w internecie. "Jeśli oni myślą, że ich nie znajdziemy, to się mylą"

Świat
Białoruś. KGB aresztuje za wpisy w internecie. "Jeśli oni myślą, że ich nie znajdziemy, to się mylą"
Reuters
Wiceminister spraw wewnętrznych Hiennadij Kazakiewicz.

KGB identyfikuje dziennie ponad 200 autorów negatywnych komentarzy na temat śmierci oficera KGB w Mińsku - poinformował w niedzielę wiceminister spraw wewnętrznych Hiennadij Kazakiewicz.

- Zidentyfikowaliśmy dzisiaj ponad dwustu takich przestępców. Ponadto uruchomiliśmy specjalną linię, aby obywatele mogli przekazywać nam takie informacje - powiedział Kazakiewicz na antenie kanału ONT TV.

 

ZOBACZ: Białoruś. W Mińsku zatrzymano operatora, który współpracował z Deutsche Welle

 

Według niego, do Departamentu Spraw Wewnętrznych zgłasza się dziennie ponad 2 tys. obywateli: "ich reakcja była dla nas bardzo ważna, a reakcja jest prosta, ludzka" - kontynuował.

 

- To znaczy ludzie składają kondolencje, proszą i żądają ochrony przed takimi wirtualnymi bojownikami i przekazują nam informacje, a to absolutnie normalne, zgodnie z którymi znajdujemy tych przestępców - dodał.

"Nie wybaczymy"

W piątek odbył się pogrzeb funkcjonariusza, który – według wersji podanej przez władze – został zabity przez informatyka Andreja Zelcera podczas szturmu na mieszkanie tego ostatniego w stolicy Białorusi.

 

ZOBACZ: Białoruś. Igor Bancer przeniesiony do kolonii karnej. "Nie ogolił się"

 

- Śmierci tego chłopaka nie wybaczymy – powiedział Łukaszenka.

 

Samego Zelcera, którego władze i media państwowe nazywają "terrorystą", funkcjonariusze mieli zastrzelić w odpowiedzi na jego atak.

"Jeśli oni myślą, że ich nie znajdziemy, to się mylą"

Białoruski lider zapowiedział, że ukarani zostaną autorzy negatywnych komentarzy w internecie.

 

- Akrescina (owiany złą sławą areszt w Mińsku) jest wolne – wskazał Łukaszenka. - Jeśli oni myślą, że ich nie znajdziemy, to się mylą – dodał.

 

Według wolontariuszy pozbawionego w Białorusi rejestracji Centrum Praw Człowieka "Wiasna" w ostatnich dniach w związku z oskarżeniami o komentarze w internecie aresztowano ponad 100 osób.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie