USA. Badania nad Molnupiravirem. "Nowy front w zwalczaniu COVID-19"

Świat
USA. Badania nad Molnupiravirem. "Nowy front w zwalczaniu COVID-19"
wikimedia commons/NIAID
- Czekamy na wdrożenie tego i na (ocenę) wpływu leku na ludzi, którzy są zakażeni – mówił doradca Białego Domu.

Główny doradca medyczny prezydenta USA Joe Bidena dr Anthony Fauci wyraził w niedzielę zadowolenie z badań klinicznych nad eksperymentalnym lekiem przeciwwirusowym firmy Merck molnupiravir. Uznał je za bardzo ważne.

Fauci, który jest także dyrektorem Krajowego Instytutu ds. Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID) wypowiadał się na ten temat w CNN w następstwie ogłoszenia przez Merck i partnerską firmę Ridgeback Biotherapeutics, że eksperymentalna tabletka zmniejsza o połowę prawdopodobieństwo hospitalizacji i śmierci z powodu koronawirusa.

 

ZOBACZ: Amantadyna lekiem na COVID-19? O trwających badaniach w programie "Raport"


Według portalu Politico eksperci zdrowia publicznego mają nadzieję na otwarcie w związku z wynalazkiem nowego frontu w zwalczaniu Covid-19 w Ameryce.


- To jest niezwykle ważne. (…) To bardzo imponujące. Więc naprawdę czekamy na wdrożenie tego i na (ocenę) wpływu leku na ludzi, którzy są zakażeni – mówił doradca Białego Domu.

Pigułka molnupiraviru

Wyjaśnił, że molnupiravir, może być przyjmowany doustnie w postaci pigułki. - Zmniejsza prawdopodobieństwo hospitalizacji lub śmierci u ludzi, którzy wcześnie w trakcie infekcji zażyją ten konkretny lek – zaznaczył Fauci.

 

ZOBACZ: Izraelski naukowiec: Iwermektyna skraca czas trwania COVID-19 i zmniejsza zakaźność


Zwrócił uwagę, że w trakcie przeprowadzonych badań w grupie osób, które otrzymały placebo odnotowano osiem zgonów. Żadnych ofiar śmiertelnych nie zarejestrowano natomiast u pacjentów po zażyciu molnupiraviru.


Czołowy epidemiolog przestrzegał jednocześnie niechętnych szczepieniom przeciw Covid Amerykanów, by nie liczyli na nowy lek zamiast wziąć szczepionkę.

Ryzyko mniejsze o połowę

- Słyszeliście jakie są liczby. (Lek) zmniejsza ryzyko (…) hospitalizacji i śmierci o 50 proc. Wiecie, jak zmniejszyć ryzyko o 100 proc? W pierwszej kolejności się nie zarażać – argumentował Fauci.


Merck informował, że niebawem wystąpi o dopuszczenie leku na amerykański rynek. Jeżeli otrzyma zezwolenie, molnupiravir stanie się pierwszym na świecie lekiem przeciw Covid-19 dostępnym dla pacjentów.


Administracja USA zapowiedziała zakup 1,7 mln dawek leku, jeżeli zostanie on dopuszczony do użycia przed Agencję ds. Żywności i Leków (FDA).

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie