Mazowieckie. Skup oszukał rolników. Prokuratura nie zajęła się sprawą. "Państwo w Państwie"

Polska
Mazowieckie. Skup oszukał rolników. Prokuratura nie zajęła się sprawą. "Państwo w Państwie"
Polsat News
Państwo w Państwie" na antenie Polsatu i Polsat News o godz. 19.30

Rolnicy z Mazowsza obawiają się, że ich ciężka praca pójdzie na marne. Firma prowadząca skup nie zapłaciła im za tony jabłek, a prokuratura nie widzi problemu. Aktualnie spółka ma nowy zarząd, który złożył w sądzie wniosek o jej upadłość

Krzysztof Zapaśnik jest sadownikiem. Jego rodzina jabłka uprawia od pokoleń, jest to ich jedyne źródło utrzymania. Problemy pojawiły się gdy zdecydował się współpracować ze spółką skupującą jabłka. Mimo, że dostarczył owoce, nie dostał za nie pieniędzy.

 

ZOBACZ: Mazowieckie. Wyszedł z aresztu za kaucją. 17-letni Konrad Kopaniarz jest poszukiwany listem gończym


- Ja w pewnym momencie niemal wszystko straciłem. Oni są mi winni ponad 100 000 złotych, można sobie wyobrazić, ile to ton jabłek. Ja jestem teraz w takiej sytuacji, jakbym przez rok przychodził do pracy i nie dostał za to żadnej wypłaty – opowiada oszukany rolnik.

20 mln długu

W podobnej sytuacji są dziesiątki rolników. Z powodu złego zarządzania firma prowadząca skup już w 2018 roku popadła w problemy finansowe. Ze spółki odszedł prezes, długi jednak zostały. Aktualnie pieniędzy od firmy domaga się ponad sto osób, a łącznie długi wynoszą ponad 20 milionów złotych.

 

WIDEO: "Państwo w Państwie" na antenie Polsatu i Polsat News o 19:30

 


- Ja też bym chciał wiedzieć gdzie są te pieniądze. Ja byłem okłamywany przez żonę, to ona tak naprawdę rządziła w tej firmie, to ona robiła wszystkie przelewy. Moja wina jest taka, że jej nie pilnowałem, ale ja też zostałem z niczym – opowiada były prezes firmy.

 

ZOBACZ: Nowy Dwór Mazowiecki. Pożar w domu opieki społecznej. Dwie osoby nie żyją


Po rezygnacji prezesa nowy zarząd złożył zawiadomienie do prokuratury. Po tym co zobaczyli w księgach nie mieli wątpliwości, że ze spółki były wyprowadzane pieniądze. Sprawa trafiła do prokuratury, jednak od lat nic się w niej nie ruszyło – nie przesłuchano nawet prezesa spółki. Rolnicy wciąż nie mogą odzyskać pieniędzy za swoją pracę.

"Nie ruszyli palcem"

- My prokuraturze daliśmy wszystko, papiery, dokumenty, cały materiał dowodowy. Dodatkowo w zawiadomieniu wypisaliśmy punkt po punkcie, jakie były nieprawidłowości. Dla nich to chyba jednak za mało, bo do dzisiaj nawet nie ruszyli palcem w tej sprawie – mówi Katarzyna Rozum, jedna z oszukanych.

 

ZOBACZ: Mazowieckie. Rolnik śmiertelnie porażony prądem. Kombajn zahaczył o linię wysokiego napięcia


Aktualnie spółka ma nowy zarząd, który złożył w sądzie wniosek o jej upadłość. Nie ma jednak środków na wypłaty dla rolników.

aml / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie