Kryzys paliwowy w Wielkiej Brytanii. Żołnierze będą rozwozić paliwo na stacje benzynowe

Świat
Kryzys paliwowy w Wielkiej Brytanii. Żołnierze będą rozwozić paliwo na stacje benzynowe
Zdjęcie ilustracyjne/PAP/EPA/NEIL HALL
Brytyjski rząd podtrzymuje zdanie, że paliwa nie zabraknie, jeśli ludzie będą kupować je w normalnych ilościach i mówi, że sytuacja na stacjach benzynowych poprawia się.

Od poniedziałku żołnierze zaczną pomagać przy rozwożeniu paliwa na stacje benzynowe - ogłosił w piątek późnym wieczorem brytyjski rząd. Ma to pomóc w zakończeniu problemów z dostawami, które są efektem niewystarczającej liczby kierowców.

Problemy z zaopatrzeniem stacji benzynowych i sieci handlu detalicznego spowodował w ostatnim czasie brak kierowców ciężarówek w Wielkiej Brytanii.

Awaryjne plan brytyjskiego rządu

O planach użycia wojska do zażegnania kryzysu paliwowego brytyjska prasa informowała już w ubiegłym tygodniu. Plan brytyjskiego rządu, mający zaradzić problemom z zaopatrzeniem stacji paliw w paliwo, zakłada użycie do jego transportu pojazdów wojskowych.

 

ZOBACZ: Kryzys paliwowy w Wielkiej Brytanii. Rząd wezwał wojsko

 

Jak podano w piątek wieczorem, prawie 200 żołnierzy, w tym 100 kierowców, przechodziło w tym tygodniu przeszkolenie w firmach transportowych, ucząc się jak napełniać cysterny i obsługiwać pompy paliwowe, a pierwsze dostawy realizowane przez wojsko będą miały miejsce w poniedziałek wcześnie rano.

 

- Wprawdzie sytuacja się stabilizuje, nasze siły zbrojne są tam, aby wypełnić wszelkie krytyczne wakaty i pomóc utrzymać kraj w ruchu wspierając branżę w dostarczaniu paliwa na stacje - oświadczył minister obrony Ben Wallace.

Braki na stacjach w całym kraju

Brytyjski rząd podtrzymuje zdanie, że paliwa nie zabraknie, jeśli ludzie będą kupować je w normalnych ilościach i mówi, że sytuacja na stacjach benzynowych poprawia się, a więcej paliwa jest obecnie dostarczane niż sprzedawane. Ale przyznaje, że niektóre części kraju są nadal bardziej dotknięte brakami niż inne. Najtrudniejsza sytuacja jest w Londynie oraz w regionach Anglia Południowo-Wschodnia, Anglia Wschodnia i East Midlands.

 

Ponadto, aby w perspektywie krótkoterminowej złagodzić obecne problemy z zaopatrzeniem, brytyjski rząd ogłosił, że umożliwi natychmiastowe podjęcie pracy w Wielkiej Brytanii - na zasadzie tymczasowej - zagranicznym kierowcom cystern paliwowych i kierowcom w transporcie żywności.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Od 1 października wjazd dla większości osób tylko na podstawie paszportu

 

Zgodnie z tym planem do Wielkiej Brytanii natychmiast będzie mogło przyjechać 300 kierowców cystern i pozostać w celu wykonywania pracy do końca marca 2022 r., a 4700 kierowców przewożących żywność będzie mogło przyjechać od końca października i pozostać do końca lutego 2022 r. Do Wielkiej Brytanii będzie mogło od końca października przyjechać także 5500 pracowników sektora drobiarskiego, którzy będą mogli pozostać do 31 grudnia 2021 r.

 

zma/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie