Gruzja. Micheil Saakaszwili, aresztowany w Tbilisi rozpoczął strajk głodowy

Świat
Gruzja. Micheil Saakaszwili, aresztowany w Tbilisi rozpoczął strajk głodowy
PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili oświadczyła w piątek, że nigdy nie ułaskawi byłego szefa tego państwa Micheila Saakaszwilego.

Relacje Gruzji i Ukrainy nie mogą zależeć od jednego człowieka – powiedział szef gruzińskiego MSZ Dawid Zalkaliani, komentując aresztowanie w przededniu wyborów w tym kraju byłego prezydenta Micheila Saakaszwilego, który ma obecnie obywatelstwo Ukrainy. O rozpoczęciu strajku głodowego przez Micheil'a Saakaszwili poinformowała w sobotę rzecznik praw obywatelskich Gruzji Nino Lomjari.

- Gruzińsko-ukraińskie partnerstwo strategiczne nie może stać się zakładnikiem jednego człowieka – powiedział szef gruzińskiego MSZ. Jak ocenił, więzi Gruzji z Ukrainą "są bardzo bliskie".

 

- Ich (władz Ukrainy - red.) stanowisko jest jasne, bo Saakaszwili jest obywatelem Ukrainy – wskazał. Dodał, że ambasada Gruzji w Kijowie przekazuje stronie ukraińskiej "wszystkie interesujące ją informacje".

 

Wyraził przekonanie, że strona gruzińska udzieli ukraińskiej wyczerpujących wyjaśnień, co pozwoli na utrzymanie „poważnej dynamiki" we wzajemnych relacjach.

Strajk Głodowy

- Kiedy weszłam, Saakaszwili był u lekarza i przechodził badania lekarskie. Następnie dano mi możliwość porozumiewania z nim w celi. Micheil Saakaszwili powiedział, że prowadzi strajk głodowy - powiedziała Nino Lomjaria.

 

Podkreśliła, że według relacji polityka podczas aresztowania policja nie użyła siły, a on nie stawiał oporu.

Aresztowanie byłego prezydenta

Wcześniej gruzińska prezydent Salome Zurabiszwili powiedziała, że nigdy nie ułaskawi Saakaszwilego. Według niej były prezydent przybył do Gruzji w celu destabilizacji sytuacji politycznej w kraju. Dodała, że nie ułaskawi Saakaszwilego, gdyż chce „być uczciwa wobec ludzi, którzy cierpieli z powodu jego reżimu”.

 

ZOBACZ: Gruzja. Były prezydent Micheil Saakaszwili zatrzymany. Ciążą na nim wyroki i zarzuty karne

 

W sobotę premier republiki Irakli Garibashvili poinformował, że Saakaszwili, który wrócił do kraju po ośmiu latach emigracji, został zatrzymany przez funkcjonariuszy organów ścigania i umieszczony w areszcie. Zaznaczył, że policja posiadała informacje o drodze zbiegłego polityka - z Ukrainy do Gruzji.

 

Saakaszwili w 2013 roku wyjechał z Gruzji. Przebywający na emigracji polityk został skazany zaocznie przez sąd w Tbilisi na sześć lat więzienia za nadużycie władzy. Od 2014 roku jest ścigany gruzińskim listem gończym. Saakaszwili odrzuca wszystkie oskarżenia i twierdzi, że są one umotywowane politycznie. Polityk został pozbawiony gruzińskiego obywatelstwa, kiedy przyjął obywatelstwo Ukrainy.

zma/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie