Zmarł znany aktor Czesław Lasota. Miał 89 lat. Grał w wielu popularnych filmach i serialach

Polska
Zmarł znany aktor Czesław Lasota. Miał 89 lat. Grał w wielu popularnych filmach i serialach
Wikimedia/Sławek Skonieczny
Zmarł Czesław Lasota, miał 89 lat

Nie żyje artysta Czesław Lasota. miał 89 lat O śmierci aktora poinformował Związek Artystów Scen Polskich. Lasota związany był z wieloma teatrami w Polsce i miał na koncie wiele filmowych i serialowych ról. Widzowie kojarzyć go mogą z takich produkcji, jak: "Kariera Nikodema Dyzmy", "Szatan z siódmej klasy", "Nie lubię poniedziałku", "Lalka", czy "Noce i dnie".

Przypomniano, że Czesław Lasota "był związany z teatrami w całej Polsce, m.in: Polskim w Bielsku-Białej, Bałtyckim w Koszalinie, Łódzkiej Estrady, im. W. Horzycy w Toruniu, Polskiego w Bydgoszczy, Ziemi Opolskiej w Opolu, Narodowego oraz Dramatycznego w Warszawie, Dramatycznego w Elblągu".

 

"Aktor wyróżniony został za rolę Biondella w »Poskromieniu złośnicy Szekspira podczas I Kaliskich Spotkań Teatralnych w 1961 r., a rok później nagrodzony podczas IV Festiwalu Teatrów Polski Północnej w Toruniu za rolę Ojca Scholastyka w »Igraszkach z diabłem« Drdy z Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie" - czytamy we wpisie ZASP-u.

Zadebiutował w latach 50.

Czesław Lasota urodził się 8 sierpnia 1932 r. w Łodzi. W 1958 r. ukończył studia w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Filmowej. Zadebiutował na scenie Teatru Powszechnego w Łodzi rolą Ojca w "Dwóch teatrach" Szaniawskiego w reż. Kazimierza Brodzikowskiego.

 

W filmie zadebiutował w 1956 r. w "Trzech kobietach" w reż. Stanisława Różewicza. Zagrał wówczas ucznia szkoły wieczorowej Michalaka.

 

ZOBACZ: Zmarł pierwszy przewodniczący OPZZ Alfred Miodowicz

 

Na dużym ekranie grywał najczęściej postaci drugoplanowe i charakterystyczne. Widzowie oglądać go mogli, m.in. w "Nikodemie Dyzmie" (obserwator pojedynku zapaśników), "Kaloszach szczęścia" (strażak w teatrze), "Szatanie z siódmej klasy" (Chudy), "Hydrozagadce" (kolega Walczaka), "Nie lubię poniedziałku" (pomocnik dźwigowego nocą roznoszący mleko), "Karierze Nikodema Dyzmy" (szofer Ignacy), "Dolinie Issy" (Szatybelko), "Wiernej rzece" (karczmarz Aron) i "Ogniem i mieczem" (Żyd karczmarz).

 

Grywał również w serialach telewizyjnych, m.in. w: "Zaklętym dworze" (lokaj hrabiego Żwirskiego), "Lalce" (rezydent u prezesowej), "Nocach i dniach" (lokaj Woynarowskiego), "Alternatywy 4" (różdżkarz z odcinka 2.), oraz np. przedstawiciela dyrekcji Instytutu wręczającego upominek na Dzień Kobiet "W labiryncie". Oglądać go było można także w: "Klanie", "13. posterunku", "Świecie według Kiepskich", "Plebanii" i "Na dobre i na złe".

Wystąpił w ponad sto słuchowiskach

Po raz ostatni na ekranie pojawił się w serialu telewizyjnym "Mrok" w reż. Jacka Borcucha (2006), gdzie zagrał dziadka Łukasza, Strąka. W 2008 r. zagrał jeszcze w dwóch spektaklach Teatru Telewizji -kreował postaci Franciszka, Pana i Kelnera w "Błądzeniu" w reż. Jerzego Jarockiego oraz Wójta w "Sędziach" wg Wyspiańskiego w reż. Jerzego Grzegorzewskiego (reż. telewizyjna Jana Englerta).

 

Wystąpił w ponad stu słuchowiskach Teatru Polskiego Radia. Po raz ostatni jego głos usłyszeć można było w czerwcu 2013 r., gdy kreował Twardosza w "Dożywociu" Fredry w reż. Jana Englerta.

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie