Olsztyn. Zabójstwo sprzed 15 lat. 39-latek zatrzymany

Polska
Olsztyn. Zabójstwo sprzed 15 lat. 39-latek zatrzymany
Polsat News
Do sprawy po latach wrócili policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej w Olsztynie zatrzymali 39-latka podejrzanego o zabójstwo 82-letniej kobiety 15 lat temu. W ustaleniu sprawcy pomogły najnowsze technologie i metody badań laboratorium kryminalistycznego, Mężczyznę zatrzymano na Podkarpaciu - podało w piątek biuro prasowe warmińsko-mazurskiej policji.

Jak poinformował rzecznik KWP w Olsztynie asp. Tomasz Markowski, ta sprawa swój początek miała pod koniec stycznia 2006 r. w Pielgrzymowie w gminie Kozłowo (powiat nidzicki). Wówczas to nieznany sprawca spowodował ciężki uszczerbek na zdrowiu 82-letniej mieszkanki gminy. Kobieta, będąc w domu, doznała wielonarządowych obrażeń wewnętrznych klatki piersiowej i głowy. W skutek tego zmarła.

 

W tej sprawie 30 stycznia wszczęte zostało śledztwo. W wyniku podjętych wtedy czynności procesowych nie ustalono jednak sprawcy tego czynu i w czerwcu tego samego roku zostało one umorzone ze względu na niewykrycie sprawcy.

 

Do sprawy po latach wrócili policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Po ponownej szczegółowej analizie zgromadzonego materiału, zmieniona została kwalifikacja czynu, który w ocenie śledczych wyczerpał znamiona zbrodni zabójstwa.

Podejrzany miał wówczas 24

- Skrupulatna i intensywna praca policjanta zajmującego się tą sprawą sprawiła, że jako osoba podejrzana o dokonanie zbrodni wytypowany został mężczyzna, który w chwili zdarzenia miał 24 lata. To mieszkaniec tej samej gminy co 82-latka, który był wtedy podejrzany o dokonanie kilku kradzieży z włamaniem w tej okolicy, również w okresie, kiedy do zbrodni doszło. W sprawie tych przestępstw był zatrzymywany i skazany na karę pozbawienia wolności, którą odbył - wyjaśnił Markowski.

 

ZOBACZ: Zbrodnia sprzed lat. Podejrzany zatrzymany w Wielkiej Brytanii

 

Bazując na tych ustaleniach, śledczy postanowili o tym, by zgromadzony w czasie zdarzenia materiał dowodowy, poddany został w 2020 roku ponownej dokładnej analizie z wykorzystaniem nowoczesnych metod badań, wykonanych przez Pracownię Biologii Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Olsztynie. Następnie w oparciu o uzyskane wyniki porównany został zabezpieczony pierwotnie materiał dowodowy oraz ten pobrany w lipcu 2021 roku od wytypowanego mężczyzny. Wyniki badań potwierdziły, że na jednym z zabezpieczonych wcześniej elementów, znajdują się ślady pochodzące od 39-latka.

"Grozi mu kara od lat 8 lat pozbawienia wolności"

- Fakt, że śledczy wrócili do sprawy sprzed lat i zainteresowali się tym mężczyzną, sprawił, że 39-latek postanowił zniknąć z ich pola widzenia. Zmienił nazwisko i przeniósł się na południe Polski - wyjaśnił rzecznik.

 

Prokurator rejonowy w Nidzicy, który ściśle i aktywnie współpracował z funkcjonariuszami przy tej sprawie, po zapoznaniu się ze zgromadzonym materiałem, na wniosek funkcjonariuszy w poniedziałek podjął umorzone postępowanie i wydał zarządzenie o zatrzymaniu 39-latka.

 

ZOBACZ: Archiwum X wraca do sprawy sprzed 25 lat. Policja wyznaczyła nagrodę

 

Jeszcze tego samego dnia mężczyzna został zatrzymany na Podkarpaciu. Prokurator rejonowy w Nidzicy przedstawił mu zarzut zabójstwa, za co grozi mu kara od lat 8 lat pozbawienia wolności do dożywotniego pozbawienia wolności. Mężczyzna nie przyznał się do zarzucanego mu czynu. Na wniosek prokuratora rejonowego w Nidzicy tamtejszy sąd podjął decyzję o zastosowaniu wobec zatrzymanego aresztu tymczasowego na okres 3 miesięcy.

laf/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie