Dysydent oskarża Chiny za koronawirusa. "Wiedziałem o eksperymentach"

Świat
Dysydent oskarża Chiny za koronawirusa. "Wiedziałem o eksperymentach"
PAP/EPA/CHAMILA KARUNARATHNE
Jingsheng miał dowiedzieć się o "nietypowych ćwiczeniach" prowadzonych podczas Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych.

Chiński działacz prodemokratyczny, laureat Nagrody Sacharowa, Wei Jingsheng twierdzi, że do rozprzestrzenienia koronawirusa odpowiedzialnego za Covid-19 mogło dojść po raz pierwszy w czasie międzynarodowych wojskowych zawodów sportowych w Wuhan w 2019 roku – podała w czwartek stacja Sky News.

Jingsheng podczas rozmowy z Sharri Markson o jej książce dokumentalnej "What Really Happened in Wuhan" powiedział: "Pomyślałem, że chiński rząd skorzysta z okazji, aby rozpowszechnić wirusa podczas zawodów wojskowych, ponieważ pojawi się tam wielu obcokrajowców".

 

ZOBACZ: Chiny. Nowe przypadki koronawirusa w Wuhan. Władze testują miliony mieszkańców

 

Dodał, że już w listopadzie 2019 roku podzielił się ze swoim przyjacielem, znanym prawnikiem zajmującym się prawami człowieka Dimonem Liu, informacją o koronawirusie, który zatacza coraz szersze kręgi w mieście Wuhan.

 

Jingsheng miał dowiedzieć się o "nietypowych ćwiczeniach" prowadzonych podczas Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych, które odbyły się między 18 a 27 października 2019 rok.

"Dziwna broń"

Jak powiedział w brytyjskiej stacji informacyjnej, "wiedział o dziwnej broni, w tym broni biologicznej, i związanych z nią eksperymentach", a posiadane informacje przekazał swojemu bliskiemu znajomemu.

 

ZOBACZ: Google sponsorowało badania nad koronawirusami w laboratorium w Wuhan?

Dowodów na tezy stawiane przez Jingshenga brak.

 

Po powrocie sportowców do ojczystych krajów w żadnym państwie nie przeprowadzono kontrolnych testów w kierunku koronawirusa.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie