Komisja Europejska za współpracą Polski z Frontexem. "Poproszę ministra, aby wziął to pod uwagę"

Świat
Komisja Europejska za współpracą Polski z Frontexem. "Poproszę ministra, aby wziął to pod uwagę"
PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson powiedziała, że to polski rząd zdecyduje, czy chce działalności unijnej agencji Frontex na granicy polsko-białoruskiej. Podkreśliła też, że podniesie tę kwestię na spotkaniu z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim.

KE była pytana na konferencji, czy Frontex powinien działać na granicy polsko-białoruskiej.

 

- Myślę, że to może być dobry pomysł, aby poprosić Frontex, by działał na granicy polsko-białoruskiej tak, aby był wiadomo, że Europa chroni granicę. Jednak to polski rząd o tym zdecyduje. Na pewno te kwestie podniosę (na spotkaniu z ministrem Kamińskim) i poproszę pana ministra o to, by wziął to pod uwagę - powiedziała komisarz.

 

Polska przekazała w Brukseli państwom członkowskim UE, że ze względu m.in. na sytuację w Afganistanie i otwieranie kolejnych połączeń lotniczych przez Mińsk spodziewa się, że presja migracyjna na granicy polsko-białoruskiej nie osłabnie, a działania Białorusi mogą eskalować, m.in. poprzez kierowanie dużych grup migrantów w stronę granicy z Polską.

Wsparcie dla Polski

Z ustaleń PAP wynika, że ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś w środę rano przedstawił informację na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej na spotkaniu ambasadorów unijnej "27" podczas pierwszego punktu posiedzenia.

 

ZOBACZ: Stan wyjątkowy. 65 proc. rekompensaty dla hotelarzy i restauratorów

 

Ambasador miał podkreślić, że pomimo wzmożonej presji migracyjnej na granicy Polska reaguje na tę sytuację samodzielnie i właściwie chroni zewnętrzną granicę UE. Przekazał również, że szlak migracyjny stworzony przez Białoruś i – najprawdopodobniej – Rosję może zostać wykorzystany do niekontrolowanego przemieszczania się ludzi na terytorium Unii Europejskiej.

 

Z informacji PAP wynika, że na spotkaniu pełne wsparcie dla Polski wyraziły m.in. Komisja Europejska, Holandia, Litwa i Grecja. Holandia i Austria miały przekazać, że obecnie również notują duży przyrost napływu nielegalnych migrantów.

dsk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie