Francja. Wyciekły kody QR prezydenta i premiera Francji. Świadczą o ich zaszczepieniu

Świat
Francja. Wyciekły kody QR prezydenta i premiera Francji. Świadczą o ich zaszczepieniu
PAP/EPA/BERTRAND GUAY / POOL
Wiadomo m.in., jaką szczepionką przeciw Covid-19 zaszczepił się prezydent Francji

Kody sanitarne QR z certyfikatu szczepień prezydenta Emmanuela Macrona i premiera Jeana Castexa pojawiły się w internecie. Pałac Elizejski nazwał incydent "nieetycznym działaniem" ze strony odpowiedzialnych za to pracowników służby zdrowia. Media przekazały, że zidentyfikowano odpowiedzialnych za wyciek danych medycznych francuskich przywódców.

Od 20 września kody QR zawierające wrażliwe informacje sanitarne, jak data szczepienia przeciw koronawirusowi oraz rodzaj szczepionki prezydenta Macrona oraz (kilka dni wcześniej) premiera Castexa zostały udostępnione w Internecie.

 

ZOBACZ: Francja. Tysiące osób protestuje. Nie chcą paszportów sanitarnych

 

Kod QR prezydenta został dezaktywowany i nie można już z niego korzystać – poinformowało media otoczenia prezydenta. Z kolei agencja AFP podała, że pracownicy służby zdrowia, którzy udostępnili kody, zostali zidentyfikowani. 

Francja. Paszporty covidowe dla kolejnej grupy

Od czwartku we Francji zmieniają się zasady związane z paszportami covidowymi. Będą musiały posiadać je również osoby w wieku 12-17 lat, aby wejść do miejsc publicznych.

 

Są nimi m.in. restauracje, bary, baseny, wesołe miasteczka, zoo, hale sportowe czy muzea. Świadectwo szczepienia albo negatywny test na Covid-19 pozwoli im korzystać także z dalekobieżnego transportu zbiorowego.

 

Do tej pory takie zasady obowiązywały we Francji wyłącznie w przypadku pełnoletnich.

wka / PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie