Brazylia. Mieli testować niesprawdzone leki na pacjentach z COVID-19. "Króliki doświadczalne"

Świat
Brazylia. Mieli testować niesprawdzone leki na pacjentach z COVID-19. "Króliki doświadczalne"
Pixabay/fernando zhiminaicela
Zdjęcie ilustracyjne

Brazylijska sieć szpitali Prevent Senior testowała niesprawdzone leki na starszych pacjentach z COVID-19 bez ich wiedzy - powiedziała podczas dochodzenia w Senacie Bruna Morato, prawniczka reprezentująca lekarzy, którzy poinformowali anonimowo o nieprawidłowościach. Sieć odrzuciła oskarżenia.

Co najmniej dziewięć osób zmarło na COVID-19 podczas testów w sieci szpitali Prevent Senior od marca do kwietnia 2020 r., ale w ich kartach pacjenta ukryto przyczynę śmierci - powiedziała w Senacie prawniczka.

 

Sieć Prevent Senior odrzuciła oskarżenia jako bezpodstawne i stwierdziła, że zgłaszała wszystkie zgony. Dodała w oświadczeniu, że zmarło 7 proc. z 56 tys. pacjentów z COVID-19, którzy byli leczeni w placówkach sieci, co jest lepszym wynikiem niż innych szpitali publicznych i prywatnych.

Karty pacjentów usunięte

Pedro Batista, właściciel i dyrektor wykonawczy sieci szpitali, przyznał przed Senatem w zeszłym tygodniu, że karty pacjentów zostały zmienione, aby usunąć wszelkie odniesienia do COVID-19 po dwóch tygodniach hospitalizacji. Jak wyjaśnił, osoby te nie stanowiły już zagrożenia jako źródło zakażeń.

 

ZOBACZ: Lek przeciw koronawirusowi. Paweł Januszewicz: kwestia kilku miesięcy

 

Zaprzeczył jednak, by na pacjentach bez ich wiedzy testowano niesprawdzone leki. Stwierdził, że lekarze przepisywali je, gdy chorzy sami o nie prosili. Dodał, że komentarze prezydenta Jaira Bolsonaro i "innych wpływowych osób" zachwalające środki sprawiły, iż wielu pacjentów domagało się recept.

 

We wtorek Morato, reprezentująca 12 lekarzy zatrudnionych w Prevent Senior, powiedziała, że firma groziła lekarzom i zwalniała ich, jeżeli nie zgadzali się na "zestaw covidowy", który zawierał hydroksychlorochinę, erytromycynę i iwermektynę. Nie ma naukowych dowodów na to, że leki te są korzystne w leczeniu COVID-19.

"Nie wiedzieli, że są wykorzystywani"

- Bezbronnym starszym pacjentom powiedziano, że istnieje dobre leczenie. Nie wiedzieli jednak, że są wykorzystywani jako króliki doświadczalne - stwierdziła Morato. Jak dodała, lekarzy poinstruowano, aby nie wyjaśniali leczenia pacjentom ani ich krewnym.

 

Morato powiedziała, że szpital miał pomóc rządowi Bolsonaro, który zachwalał niesprawdzone leki jako skuteczne przeciwko COVID-19.

 

ZOBACZ: USA. Koncern farmaceutyczny Pfizer rozpoczął testy nad lekiem doustnym przeciw Covid-19

 

Sieć Prevent Senior zaprzeczyła, by kiedykolwiek zwolniła lekarzy, którzy nie zgadzali się na stosowanie leków.

 

Jak podała Agencja Reutera, Ministerstwo Zdrowia nie odpowiedziało na prośbę o komentarz i nie jest jasne, co rząd wiedział o rzekomych testach. Pandemia COVID-19 zabiła prawie 600 tys. Brazylijczyków.

an / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie