Portugalia. Rozwiązano zespół ds. szczepień przeciwko COVID-19. Ponad 86 proc. osób zaszczepionych

Świat
Portugalia. Rozwiązano zespół ds. szczepień przeciwko COVID-19. Ponad 86 proc. osób zaszczepionych
Pixabay/Mufid Majnun
Zdjęcie ilustracyjne

Rząd Portugalii ogłosił we wtorek rozwiązanie grupy zadaniowej odpowiedzialnej za ogólnokrajowy program szczepień przeciw COVID-19. Głównym powodem tej decyzji jest fakt, że co najmniej jedną dawką zaszczepionych zostało już ponad 86 proc. osób w kraju. Kierujący zespołem Gouveia e Melo od kilku tygodni miał osobistą ochronę w związku z pogróżkami, jakie otrzymywał.

Premier Antonio Costa podziękował za kierowanie grupą zadaniową admirałowi Henrique Gouveia e Melo. Życzył mu "bardziej spokojnych zadań w przyszłości".

 

Kierujący zespołem od lutego Gouveia e Melo nie ukrywał, że kierowanie programem szczepień było wymagające. Od kilku tygodni miał osobistą ochronę w związku z pogróżkami, jakie otrzymywał od osób negujących istnienie pandemii.

86 proc. osób zaszczepionych

Głównym powodem rozwiązania grupy zadaniowej było osiągnięcie w ostatnich dniach września poziomu ponad 86 proc. osób zaszczepionych co najmniej jedną dawką preparatu przeciw COVID-19. Pełen proces szczepień przebyło ponad 84 proc. obywateli Portugalii.

 

ZOBACZ: Trzecia dawka szczepionki dla kolejnej grupy osób. Rzecznik rządu podał szczegóły

 

Innym czynnikiem, jaki miał wpływ na zakończenie pracy zespołu, był najniższa od maja liczba zgonów w związku z COVID-19 i nowych zakażeń koronawirusem. Pomiędzy niedzielą a poniedziałkiem na COVID-19 zmarła jedna osoba, a zakaziło się 230.

 

We wtorek Costa ogłosił, że krajowe służby medyczne są przygotowane do rozpoczęcia podawania trzeciej dawki szczepionki przeciwko COVID-19. Dodał, że proces ten ruszy po wydaniu w tej sprawie decyzji przez Europejską Agencję Leków (EMA).

an/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie