"Brak logiki". Holendrzy o obostrzeniach związanych z COVID-19

Świat
"Brak logiki". Holendrzy o obostrzeniach związanych z COVID-19
PAP/EPA/Evert Elzinga
W Holandii znowu działają dyskoteki i kluby taneczne. Można się w nich bawić do północy. Przed wejściem trzeba pokazać "corona ticket".

Restrykcje wprowadzone w związku z pandemią COVID-19 są nielogiczne - uważa 70 proc. Holendrów zapytanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM). W sobotę premier Mark Rutte zwolnił ze stanowiska minister Monę Keijzer, która skrytykowała wprowadzenie "certyfikatu sanitarnego".

W sobotę ze stanowiska sekretarza stanu ds. gospodarczych odwołana została holenderska polityk Mona Keijzer, która powiedziała w wywiadzie dla dziennika "De Telegraaf", że wprowadzenie certyfikatu sanitarnego, obowiązującego w Niderlandach od tego weekendu, jest "trudne do wytłumaczenia".

 

ZOBACZ: Długotrwałe delirium po przejściu COVID-19 powszechniejsze niż sądziliśmy

 

Keijzer krytykowała także zgodę na organizację wyścigu Formuły 1. Impreza odbyła się na początku września w nadmorskiej miejscowości Zandvoort z udziałem około 70 tys. osób. Jak przypomniała minister w tym samym czasie obowiązywał zakaz organizowania imprez masowych obejmujący m.in. popularne wśród holenderskiej młodzieży letnie festiwale muzyczne.

Minister skrytykowała własny rząd za obostrzenia

Chadecka minister wskazywała również, że można bez problemu wziąć udział w maratonie, ale przed wejściem do restauracji trzeba wylegitymować się "paszportem koronawirusowym". Po tej krytyce premier Mark Rutte zwolnił Keijzer ze stanowiska.

 

Większość Holendrów zgadza się jednak ze zdymisjonowaną polityk. Według badania Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego 70 proc. mieszkańców kraju uważa, że stosowane zasady związane z pandemią COVID-19 są nielogiczne.

 

ZOBACZ: Francja. Tysiące osób protestuje. Nie chcą paszportów sanitarnych

 

Jednocześnie poparcie dla holenderskiego modelu walki z koronawirusem spadło do 26 procent. Jeszcze w czerwcu zaufanie do polityki rządu w tej sprawie deklarowała ponad połowa respondentów.

 

Badanie RIVM pokazuje, że mieszkańcom Niderlandów daleko do optymizmu. Jedynie 18,5 proc. respondentów twierdzi, że Holandia jest na dobrej drodze do wyjścia z pandemii.

hlk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie