Cieszyński: wdrażanie nowych dowodów osobistych z drugą warstwą biometryczną już w listopadzie

Polska
Cieszyński: wdrażanie nowych dowodów osobistych z drugą warstwą biometryczną już w listopadzie
Polsat News
Zdjęcie ilustracyjne

Termin wdrożenia nowych dowodów osobistych z druga warstwą biometryczną to 7 listopada tego roku - poinformował we wtorek Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa. - Wszystkie samorządy dostały już czytniki, są gotowe, trwają szkolenia - dodał.

Minister Janusz Cieszyński przypomniał podczas wtorkowej konferencji prasowej przed urzędem miasta Otwocka, że w parlamencie przeprowadzana była ustawa, która przesunęła termin wdrożenia dowodów z drugą cechą biometryczną.

 

- Przyczyna była bardzo prozaiczna. Okazało się, że sprzęt, który został pierwotnie dostarczony, nie spełniał wymogów bezpieczeństwa. Postąpiliśmy zgodnie z rekomendacją Agenci Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Dzięki temu, że udało się szybko i sprawnie przeprowadzić postępowanie zakupowe dzisiaj już we wszystkich gminach w Polsce są już te nowe czytniki linii papilarnych - powiedział minister.

Od poniedziałku nowe dowody

Cieszyński zaznaczył, że czytniki spełniają wszystkie normy i przeszły gruntowne testy bezpieczeństwa. Dodał, że termin wdrożenia nowych dowodów osobistych z drugą warstwą biometryczną to 7 listopada tego roku. - To jest niedziela czyli od poniedziałku tak naprawdę w urzędach ruszą już te nowe dowody - zapowiedział.

 

Według Janusza Cieszyńskiego, "z punktu widzenia obywatela, to się nie będzie wiele różnić, bo będzie wymagane tylko dodatkowo pobranie odcisków palców". - Wszystkie samorządy już te czytniki dostały, są gotowe, trwają szkolenia, trwa przygotowanie, tak, żebyśmy w poniedziałek 8 listopada byli wszyscy do tego gotowi - dodał.

 

ZOBACZ: Włochy. Minister: restauratorzy mogą sprawdzać przepustki Covid-19, ale nie dowody tożsamości

 

Obecny na konferencji wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker zaznaczył, że wprowadzenie dowodów osobistych z drugą cechą biometryczną jest dostosowaniem polskiego prawa do prawa unijnego.

 

Dodał, że druga cecha biometryczna służy zapewnieniu, że osoba, która składa wniosek o dokument i pierwszy raz zostawia odcisk palców to ta sama osoba, która później odbiera dowód i drugi raz poddaje sprawdzeniu odcisk palców.

 

- Taka sama procedura jest przy wydawaniu paszportów, więc obywatele są już przyzwyczajeni do tego typu procedury. Wszystkie państwa Unii Europejskiej tego typu procedury wprowadziły - dodał.

Odciski przechowywane w RDO

Wszystkie dowody osobiste wydawane osobom powyżej 12. roku życia będą ważne 10 lat, ponieważ wszystkie takie osoby będą składały odciski palców. Młodsze osoby nie będą składały odcisków palców, ale ich dowody będą ważne 5 lat.

 

Wiceminister Szefernaker dodał, że odciski palców będą zakodowane w warstwie elektronicznej dowodu osobistego i będą także przechowywane w Rejestrze Dokumentów Osobistych (RDO), ale tylko do czasu wydania dokumentu. - W momencie, kiedy już dowód zostanie wydany, te odciski nie będą przechowywane w RDO - dodał.

 

ZOBACZ: Warszawa. Uszkadzał sobie opuszki palców, żeby ukryć swoją tożsamość. Był poszukiwany za kradzież

 

- Od najbliższego poniedziałku mamy gotowość, żeby wyrabiać mieszkańcom nowe dowody osobiste - powiedział Jarosław Margielski, prezydent Otwocka. Samorządowiec zaznaczył, że są ułatwienia w dostępności tej usługi. - Mieszkańcy, którzy nie są w stanie dotrzeć do urzędu, mają możliwość skorzystania z usługi mobilnej. Urzędy zostały wyposażone w mobilne czytniki linii papilarnych - poinformował.

 

- Nasi urzędnicy dojadą na miejsce, pobiorą dane biometryczne, a następnie procedura wydania dowodu przebiegnie zgodnie z obowiązującymi przepisami - powiedział.

 

an/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie