USA. Prezydent Biden relacjonował na żywo przyjęcie trzeciej dawki szczepionki przeciwko Covid-19

Świat
USA. Prezydent Biden relacjonował na żywo przyjęcie trzeciej dawki szczepionki przeciwko Covid-19
PAP/EPA/Ken Cedeno/POOL

Prezydent USA Joe Biden zaszczepił się trzecią dawką szczepionki przeciwko Covid-19. Moment podania preparatu było transmitowane na żywo. Prezydent chciał tym samym zachęcić seniorów by poszli w jego ślady.

- Wiem, że na to nie wyglądam, ale mam powyżej 65 lat - znacznie powyżej - dlatego dziś przyjmę dodatkową dawkę - powiedział 78-letni prezydent tuż przed zastrzykiem.

 

Biden został zaszczepiony przed kamerami, odpowiadając jednocześnie na pytania dziennikarzy. Odnosząc się do krytyki m.in. Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która sprzeciwia się podawaniu dodatkowych dawek szczepionek w sytuacji, kiedy wciąż wiele krajów nie ma dostępu do preparatów, Biden oznajmił, że USA podarowały i jeszcze podarują uboższym krajom więcej dawek, niż wszystkie inne państwa razem wzięte.

Żona prezydenta zaszczepi się trzecią dawką

Prezydent stwierdził też, że ani po pierwszej, ani po drugiej dawce nie miał żadnych efektów ubocznych. Zapowiedział, że jego żona Jill - która przyznała, że boi się igieł - również wkrótce zaszczepi się po raz trzeci, jednak w czasie konferencji prowadziła zajęcia w podwaszyngtońskim college'u.

 

ZOBACZ: USA. Koncern farmaceutyczny Pfizer rozpoczął testy nad lekiem doustnym przeciw Covid-19

 

Biden zachęcał innych Amerykanów, którzy się do tego kwalifikują, do przyjęcia trzeciej dawki, jednak podkreślił, że najważniejsze jest, by zaszczepiło się więcej ludzi. Dodał, że "specyficzna mniejszość" - około 25 proc. - niezaszczepionych Amerykanów wyrządza "strasznie dużo szkód" krajowi, zapełniając szpitale i opóźniając odbudowę gospodarczą.

2 tys. zakażeń dziennie

Choć w ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba nowych przypadków Covid-19 w całym kraju zaczęła wyraźnie spadać, liczba dziennych zgonów osób zainfekowanych koronawirusem utrzymuje się na poziomie powyżej 2 tys. dziennie. Cały czas wysoka jest też liczba hospitalizowanych.

 

ZOBACZ: Trzecia dawka szczepionki w Polsce. Rusza rejestracja osób powyżej 50 lat i medyków

 

Według zaleceń Agencji Leków i Żywienia (FDA) oraz Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), trzecią dawkę szczepionki Pfizera po 6 miesiącach od drugiej powinny przyjąć osoby powyżej 65 roku życia, a mogą również osoby z przewlekłymi chorobami oraz pracujący w zawodach podwyższonego ryzyka, np. w zawodach medycznych czy w sklepach.

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie