Holandia. Media: mafia planuje zamordowanie lub porwanie premiera Marka Ruttego

Świat
Holandia. Media: mafia planuje zamordowanie lub porwanie premiera Marka Ruttego
Pixabay
Premier Holandii Mark Rutte

Mafia narkotykowa planuje atak na premiera Holandii Marka Ruttego. Szef rządu dostał dodatkową ochronę, gdyż grozi mu zamach lub porwanie - podał dziennik "De Telegraaf".

O tym, że zagrożenie jest realne świadczy znaczne wzmocnienie bezpośredniej ochrony premiera - informuje gazeta. Ruttego strzegą specjalnie przeszkoleni funkcjonariusze z Królewskiej i Dyplomatycznej Służby Bezpieczeństwa (DKDB).

 

ZOBACZ: Holandia. 40 proc. wiernych chce kontroli przepustek sanitarnych przed wejściem do świątyni

 

Rzecznik Prokuratury Krajowej odmówił komentarza w tej sprawie. Mediom udało się jednak ustalić, że od pewnego czasu Rutte był obserwowany przez osoby powiązane z marokańską mafią narkotykową.

Zwiększenie ochrony premiera

- Na początku jest obserwowanie ofiary, a następnie ustalany jest dogodny moment dla zabójców - powiedział w poniedziałek Mick van Wely z "De Telegraaf" w programie telewizyjnym Goedemorgen Nederland.

 

Rządowa Służba Informacyjna (RVD) nie chce komentować zwiększenia ochrony premiera. - Nigdy nie składamy oświadczeń dotyczących bezpieczeństwa i środków bezpieczeństwa najważniejszych osób w państwie – powiedział "De Telegraaf" rzecznik RVD.

 

ZOBACZ: Premier Holandii Mark Rutte potępia węgierską ustawę anty-LGBT

 

Dziennik "Algemeen Dagblad" podał w poniedziałek, że jego źródła także potwierdzają, iż Rutte może być celem ataku mafiosów. "Wszystko wskazuje na przestępców zajmujących się handlem narkotykami" - czytamy w "AD".

 

Po tym jak w 2019 roku zamordowany został adwokat Dirk Wiersum kilkadziesiąt osób zagrożonych ze strony narkotykowej mafii zostało objętych ochroną. W lipcu zastrzelono w biały dzień dziennikarza śledczego Petera R. de Vriesa.

 

Premier Rutte jest znany z tego, że zamiast opancerzoną limuzyną woli jeździć po Hadze rowerem. Często porusza się też pieszo po mieście.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie