Holandia. 40 proc. wiernych chce kontroli przepustek sanitarnych przed wejściem do świątyni

Świat
Holandia. 40 proc. wiernych chce kontroli przepustek sanitarnych przed wejściem do świątyni
Pixabay/Pronschee
W Holandii 82 procent osób w wieku powyżej 18 lat zostało już w pełni zaszczepionych przeciwko koronawirusowi. Wśród chrześcijan jest to 79 procent

Czterech na dziesięciu Holendrów chodzących do kościoła chce, aby tylko osoby z przepustką sanitarną mogły wejść do świątyni - wynika z badań zleconych przez dziennik “Nederlands Dagblad”.

Od najbliższej soboty, aby wejść do kościoła nie trzeba będzie legitymować się ani świadectwem zaszczepienia przeciw Covid-19 ani negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa.

 

ZOBACZ: Holandia. Od soboty obowiązują nowe obostrzenia związane z koronawirusem

 

Tymczasem wierni są podzieleni w tej sprawie. 40 procent z nich chciałoby, aby tylko osoby z tzw. przepustką koronową mogły wejść do świątyni, podobna jest liczba osób, które uważają, że nie jest to konieczne. 20 proc. badanych nie ma na ten temat zdania.

79 proc. chrześcijan zaszczepionych

Z badania wynika także, że wskaźnik szczepień wśród chodzących do kościoła jest prawie taki sam jak w przypadku pozostałych Holendrów. Jest on jedynie znacznie niższy tylko w przypadku kilku małych wyznań protestanckich.

 

ZOBACZ: Holandia. Setki tysięcy Holendrów doznało molestowania seksualnego online

 

Według najnowszych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (RIVM) w Holandii 82 procent osób w wieku powyżej 18 lat zostało już w pełni zaszczepionych przeciwko koronawirusowi. Wśród chrześcijan jest to 79 procent.

Dlaczego Holendrzy nie chcą się szczepić?

Jak zauważa "Nederlands Dagblad" powody, dla których niektórzy nie chcą się szczepić, nie mają zbyt wiele wspólnego z wiarą. Częściej dotyczy to obaw o szczepionki czy braku zaufania do rządu.

 

ZOBACZ: Holandia. Media: włoski ksiądz zatrzymany za posiadanie narkotyków

 

Badanie przeprowadziła firma DirectResearch dla "ND". Dotyczy ono zarówno protestantów jak i katolików, i zostało przeprowadzone w grupie ponad 1000 osób, które uczęszczają do kościoła raz w miesiącu lub częściej

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie