Haiti. 2207 ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi sprzed tygodnia

Świat
Haiti. 2207 ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi sprzed tygodnia
PAP/EPA/ORLANDO BARRIA
Haiti po trzęsieniu ziemi

Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi na Haiti z ubiegłego weekendu wzrosła do 2207. Nie można wciąż odnaleźć 344 osób - przekazały w niedzielę władze tego karaibskiego państwa.

W wyniku wstrząsu o magnitudzie 7,2, do którego doszło 14 sierpnia, 12 268 osób zostało rannych. Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi na Haiti z ubiegłego weekendu wzrosła do 2207. Zniszczonych zostało prawie 53 tys. domów, a ponad 77 tys. jest uszkodzonych w różnym stopniu.

Milion mieszkańców w trudnej sytuacji

Władze szacują, że około 650 tys. osób pilnie potrzebuje pomocy humanitarnej, co stanowi około 40 proc. populacji najbardziej dotkniętych trzęsieniem ziemi trzech departamentów w południowo-zachodniej części kraju. UNICEF ocenia, że w trudniej sytuacji znajduje się ok. 1,2 mln mieszkańców Haiti, w tym 540 tys. dzieci.

 

ZOBACZ: Haiti. Liczba śmiertelnych ofiar trzęsienia ziemi wzrosła do prawie 2 tys.

 

Jak informuje Associated Press wielu mieszkańców Haiti - najuboższego państwa na Półkuli Zachodniej - nie wytrzymuje już pasma spadających na nich klęsk. Jeszcze przed trzęsieniem ziemi Haitańczycy zmagali się z pandemią koronawirusa, zalewem aktów przemocy i przestępczości zorganizowanej oraz coraz dotkliwszą biedą.

 

Sytuację pogarsza pogłębiający się kryzys polityczny po zabójstwie 7 lipca prezydenta Jovenela Moise.

Brak pomocy dla poszkodowanych

Ludzie coraz ostrzej krytykują rząd i premiera Ariela Henry'ego za brak jakiejkolwiek pomocy. Wielu błąka się po ulicach szukając jakiegokolwiek schronienia.

 

- Mój dom został zniszczony, nie mam gdzie spać, ani gdzie się schronić przed deszczem - cytowała agencja AFP słowa 28-mieszkańca Les Cayes.

 

an/PAP/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie