Chcieli nas ograniczyć, byśmy nie budowali kościołów tylko meczety - Orban o Europie Zachodniej

Świat
Chcieli nas ograniczyć, byśmy nie budowali kościołów tylko meczety - Orban o Europie Zachodniej
PAP/EPA/SZILARD KOSZTICSAK
Na zdjęciu: premier Węgier Viktor Orban na Szczycie Demograficznym w Budapeszcie.

Węgierski premier Viktor Orban powiedział w niedzielę na ceremonii poświęcenia kalwińskiego kościoła Jedności w Budapeszcie, że Węgrzy są w stanie przetrwać tylko jako chrześcijanie. - Każdy nowy kościół to bastion w walce o wolność i wielkość narodu - oświadczył polityk. Europa Zachodnia "zrezygnowała ze swego posłannictwa oraz dziedzictwa kulturalnego i duchowego" - dodał.

- Nasza historia uczy, że Węgrzy mogą przetrwać tylko jako chrześcijanie. Kraj zamknięty w granicach, ale dusza bez granic: oto Węgry. Jesteśmy nie tylko narodem budującym kościoły, ale aby przetrwać musimy być narodem budującym kościoły. Każdy nowy kościół to bastion w walce o wolność i wielkość narodu - oznajmił szef rządu.

 

Orban ocenił, że Europa Zachodnia znajduje się "w stadium cywilizacyjnej utraty gruntu i równowagi", a wielka historyczna rola i posłannictwo, które pełniła przez minione 500 lat europejska cywilizacja chrześcijańska, słabnie i rozwiewa się. Jego zdaniem cywilizacja ta zrezygnowała ze swego posłannictwa oraz dziedzictwa kulturalnego i duchowego.

 

ZOBACZ: Rafał Trzaskowski: Orban przekazał swój notatnik Kaczyńskiemu, co należy robić po kolei

 

- W takich chwilach myślę o tym, ile osób i ile razy chciało nas ograniczyć, byśmy już nie budowali kościołów, tylko meczety - oświadczył premier.

 

Tymczasem Węgrzy nie chcą "ani zboczyć, ani zejść" z drogi, którą kroczą od tysiąca lat, ale uda im się dalej nią podążać, jeżeli zdadzą sobie sprawę, że wspólnoty państwowe i kościelne muszą ze sobą współpracować" - oznajmił Orban.

hlk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie