Orban: Unia Europejska rozpadnie się, jeśli się nie rozszerzy

Świat
Orban: Unia Europejska rozpadnie się, jeśli się nie rozszerzy
PAP/EPA/ANDREJ CUKIC
Premier Węgier Victor Orban w trakcie wystąpienia w Belgradzie, stolicy Serbii

Premier Węgier Viktor Orban oświadczył w czwartek w Belgradzie, że jeśli Unia Europejska nie rozszerzy się, to dojdzie do destabilizacji w jej sąsiedztwie, a sama UE w końcu się rozpadnie.

- Jeśli UE się nie rozszerzy, stanie się niestabilna, tereny u jej granic staną się niestabilne - ocenił Orban. Dodał, że Unii zabraknie wówczas nowej energii, utknie w miejscu i w końcu się rozpadnie.

 

Premier Węgier ocenił, że w UE opadła wiara w przyszłość, kraje zachodnie osiągnęły bardzo wysoki poziom dobrobytu i rozwoju, i istnieje niepewność, czy można go jeszcze zwiększyć. Dlatego - jego zdaniem - UE bardzo ostrożnie podchodzi do wielkich decyzji, co można określić jako zmęczenie rozszerzeniem.

 

ZOBACZ: Unia Europejska "strefą wolności dla osób LGBTIQ". PE przyjął rezolucję

 

Tymczasem rozszerzenie, które nie jest możliwe bez Serbii, powinno być najważniejszym projektem UE; w tym jest przyszłość, rozwój i to popchnęłoby Europę do przodu – ocenił Orban. Dodał, że tak samo było w przypadku Europy Środkowej: jej przyłączenie wniosło energię do unijnej społeczności.

"Kierunek w jakim zmierza Unia, jest nie do utrzymania"

Rozmowy akcesyjne Serbii z UE rozpoczęły się w 2014 roku. Głównym warunkiem ich powodzenia jest normalizacja stosunków tego kraju z Kosowem.

 

Wątek rozpadu UE pojawił się w czwartek również w wypowiedzi szefa parlamentu Węgier Laszlo Koevera, który powiedział: "Czuję, że niemal na pewno dożyję momentu, gdy Unia Europejska przestanie istnieć w obecnej postaci. Kierunek, w jakim zmierza pod względem gospodarczym, społecznym, duchowym i moralnym, jest nie do utrzymania".

kmd/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie