Holandia. Fałszywe świadectwo szczepienia przeciw COVID-19 już za 200 euro

Świat
Holandia. Fałszywe świadectwo szczepienia przeciw COVID-19 już za 200 euro
Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
W Holandii certyfikaty szczepień już za 200 euro

W Holandii rośnie liczba fałszerstw dokumentów poświadczających przyjęcie szczepionki przeciw Covid-19. Fałszywy dokument kosztuje 200 euro. "Zaczyna to być problemem" – twierdzi rzecznik centrali publicznych przychodni zdrowotnych GGD GHOR.

Mechanizm oszustwa opisuje dziennik "De Volkskrant". Fałszywy dokument potwierdzający zaszczepienie można nabyć w internecie. Następnie kupujący zgłasza się do jednej z przychodni GGD z informacją, że ich szczepienie nie zostało prawidłowo zarejestrowane w systemie i prosi o korektę.

 

- Rzeczywiście otrzymujemy zgłoszenia w tej sprawie – powiedział oficer w biurze prasowym amsterdamskiej policji, zapytany o problem fałszowania dokumentów. Funkcjonariusz nie był w stanie oszacować skali problemu, jednak rzecznik GGD GHOR twierdzi, że ich liczba ciągle rośnie.

 

ZOBACZ: Szczepienia przeciw COVID-19 mają promować Koła Gospodyń Wiejskich. Będą dotacje

 

- W skali kraju zgłosiliśmy dotychczas kilkadziesiąt prób oszustwa, ale z pewnością to jedynie wierzchołek góry lodowej – uważa rzecznik.

 

Posiadacze zaświadczenia o zaszczepieniu przeciwko Covid-19 mają większą swobodę w podróżowaniu. Do niedawna uprawniał on także do wstępu do klubów nocnych i dyskotek. Te zostały jednak w Holandii zamknięte w połowie lipca ze względu na wzrost liczby infekcji koronawirusem.

 

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie