Kaleta: przekazaliśmy rekomendację dot. wyłączenia sędzi de Lapuerty ze składu sędziowskiego

Polska
Kaleta: przekazaliśmy rekomendację dot. wyłączenia sędzi de Lapuerty ze składu sędziowskiego
gov.pl
Sebastian Kaleta: Ministerstwo Sprawiedliwości rekomenduje ministrowi do spraw Unii Europejskiej złożenie wniosku o zmianę składu sędziowskiego poprzez wyłączenie sędzi Rosario Silva de Lapuerty

Przekazaliśmy rekomendację, żeby Polska złożyła w toczących się postępowaniach wniosek o wyłączenie sędzi Rosario Silva de Lapuerty - potwierdził wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Dodał, że rekomendacja została przekazana ministrowi do spraw UE Konradowi Szymańskiemu.

O tym, że Ministerstwo Sprawiedliwości rekomenduje ministrowi do spraw Unii Europejskiej złożenie wniosku o zmianę składu sędziowskiego poprzez wyłączenie sędzi Rosario Silva de Lapuerty jako pierwszy poinformował portal wPolityce.pl. Informację tę potwierdził wiceszef resortu sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

 

ZOBACZ: UE Europoseł Saryusz-Wolski do KE: czy wiceprezes TSUE działała zgodnie z zasadą praworządności?

 

- Potwierdzam. Przekazaliśmy rekomendację, żeby Polska złożyła w toczących się postępowaniach wniosek o wyłączenie pani Rosario de Lapuerty - powiedział Kaleta. Dodał, że wniosek ten jest zasadny, pomimo że kadencja Rosario Silva de Lapuerty kończy się 6 października. - Mamy nadzieję, że pan minister (Konrad) Szymański pozytywnie go rozpatrzy i nasz pełnomocnik - przez niego wskazany - taki wniosek złoży - zaznaczył.

"Politycy EPP naciskają na to, żeby Polskę karać"

Wiceszef MS podkreślił, że we wniosku wskazano przede wszystkim na przeszłość sędzi Rosario Silva de Lapuerty i jej silne powiązania z partią hiszpańską należącą do Europejskiej Partii Ludowej (EPP). Zdaniem Kalety wskazuje to, że sędzia de Lapuerta "może nie być obiektywna w tym sporze". - To właśnie politycy EPP najsilniej naciskają na to, żeby Polskę karać. Są to działania bezprawne i czysto polityczne - ocenił Kaleta.

 

ZOBACZ: Turów. Piotr Duda: 22 października protest związkowców przed siedzibą TSUE w Luksemburgu

 

Dodał, że orzeczenia wydawane wobec Polski przez hiszpańską sędzię "są precedensowe". - Nigdy wcześniej tego rodzaju orzeczenia w historii Unii Europejskiej nie zapadały, więc rodzi to wątpliwości, czy ona rozstrzyga te wnioski w sposób obiektywny - powiedział. Zapytany o to, kiedy wniosek mógłby zostać przekazany do TSUE zaznaczył, że - w zależności od decyzji, która zostanie podjęta w KPRM - mógłby zostać wysłany już w poniedziałek.

"De Lapuerta bije w polską rację stanu"

Portal wPolityce.pl przypomniał w piątek, że sędzia Rosario Silva de Lapuerta, która jest wiceprezesem TSUE "wydała dwa szokujące postanowienia bijące w polską rację stanu". - W pierwszym postanowieniu zabezpieczeniu z maja tego roku nakazała ona zamknąć kopalnię Turów. W drugiej nałożyła na Polskę drakońską karę 500 tys. euro dziennie za niewykonanie postanowienia z maja - podkreślono.

 

ZOBACZ: KE: przy wdrożeniu mechanizmu warunkowości weźmiemy pod uwagę orzeczenie TSUE

 

Portal zaznaczył ponadto, że resort sprawiedliwości w swoim wniosku dla ministra Szymańskiego zwraca m.in. uwagę "na inne antypolskie orzeczenia składów TSUE, w których zasiadała hiszpańska wiceprezes". - Chodzi m.in. o orzeczenia dotyczące Puszczy Białowieskiej z 2017 roku oraz o decyzję TSUE z lipca 2020 dotyczącego Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. To postanowienie o "zamrożeniu" Izby Dyscyplinarnej było wyjątkowo krytykowane, gdyż ingerowało ono w ustrój kraju członkowskiego. TSUE znacznie wykroczył poza swoje kompetencje. Sędzia Rosario Silva de Lapuerta jednoosobowo wydała też postanowienie z 14 lipca tego roku dotyczące Izby Dyscyplinarnej - napisano.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie