UE Europoseł Saryusz-Wolski do KE: czy wiceprezes TSUE działała zgodnie z zasadą praworządności?

Świat
UE Europoseł Saryusz-Wolski do KE: czy wiceprezes TSUE działała zgodnie z zasadą praworządności?
Commons.wikimedia/ EPP Summit, Brussels, European People's Party
Europoseł PiS Jacek Sarysz-Wolski

Europoseł PiS Jacek Sarysz-Wolski skierował w piątek interpelację do Komisji Europejskiej, pytając, czy wiceprezes TSUE działała zgodnie z zasadą praworządności, kiedy podejmowała decyzję ws. kopalni Turów.

- Czy według Komisji zgodne jest z zasadą praworządności postępowanie wiceprezes TSUE, która działając jednoosobowo, oddaliła odwołanie od jej własnej decyzji i przekazanie sprawy wielkiej izbie Trybunału, tym samym stając się sędzią we własnej sprawie? - spytał polityk.

 

ZOBACZ: KE: przy wdrożeniu mechanizmu warunkowości weźmiemy pod uwagę orzeczenie TSUE

 

Przypomina też KE, że "kopalnia Turów jest niezwykle istotna z punktu widzenia bezpieczeństwa kraju ponieważ surowiec tam wydobywany zaopatruje elektrownię, która odpowiada za 7 proc. energii elektrycznej wytwarzanej w kraju, co przekłada się na zaopatrzenie około 3,2 mln gospodarstw domowych".

 

W związku z tym, Saryusz-Wolski chce wiedzieć, czy "według Komisji nakaz wyłączenia tak strategicznego kompleksu energetycznego, »wpływa znacząco na (...) ogólną strukturę zaopatrzenia (...) w energię« Polski w rozumieniu art. 192 ust. 2 akapit pierwszy lit. c) Traktatu o Funkcjonowaniu UE (w związku z art. 194 ust. 2 TFUE), a tym samy łamie powyższy artykuł, który stanowi, że taką decyzję może podejmować tylko Rada i to tylko w sposób jednomyślny?".

 

ZOBACZ: KE kieruje do TSUE sprawę przeciwko Polsce w związku z "podważeniem niezależności" UKE

 

Wiceprezes Trybunał Sprawiedliwości UE Rosario Silva de Lapuerta wydała w poniedziałek postanowienie, nakładając na Polskę 500 tys. euro kary dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

 

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie