Silny sztorm na Bałtyku. Jest ostrzeżenie IMGW

Polska
Silny sztorm na Bałtyku. Jest ostrzeżenie IMGW
Zdjęcie ilustracyjne/ Flickr.com/Susanne Nilsson/(CC BY-SA 2.0)

Od czwartku do piątku na Morzu Bałtyckim wystąpi silny sztorm. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenie, apelując, aby ze względu na pogodę większość jednostek pływających powinna zostać w portach.

Od czwartkowego wieczora po piątkowy wieczór wszelką aktywność na wolnym powietrzu powinniśmy ograniczyć do niezbędnego minimum, a jeśli jest to możliwe, najlepiej nie opuszczać domu. Spodziewamy się w tym czasie pierwszych tej jesieni wichur - informuje serwis twojapogoda.pl.

 

ZOBACZ: Początek załamania aury. Pogoda na czwartek

 

Jak podano, wichury przyniesie układ niskiego ciśnienia o imieniu Tymoteusz (Tim), który znad Skandynawii przez środkowy Bałtyk będzie wędrować nad zachodnie krańce Rosji.

 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje sztorm, w trakcie którego siła wiatru może sięgnąć 10 stopni w skali Beauforta, od około 90 do około 100 km/h.

 

 

Przy takim sztormie większość jednostek pływających powinna zostać w portach. W czwartek wiatr będzie wiał z południowego zachodu odpychając wodę od naszych brzegów (offshore). W nocy wiatr skręci na znacznie groźniejszy dla naszego wybrzeża kierunek północno-zachodni, co spowoduje wzrost poziomu morza i większą falę, która na pełnym morzu może osiągnąć wysokość nawet 6 metrów (onshore) - podaje IMGW.

 

Jak wyjaśniają eksperci z Instytutu, sztormowy sezon jesienno-zimowy ma duże znaczenie dla ekosystemu Morza Bałtyckiego. Częste sztormy powodują głębsze wlewy słonej wody z Morza Północnego, a dzięki sztormom następuje przemieszanie i dotlenienie wody.

 

zma/zdr / IMGW/twojapogoda.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie