Niemcy. Niezaszczepieni na kwarantannie bez rekompensaty. "Obowiązek szczepień tylnymi drzwiami"

Świat
Niemcy. Niezaszczepieni na kwarantannie bez rekompensaty. "Obowiązek szczepień tylnymi drzwiami"
PAP/EPA/DEDI SINUHAJI
"Nadal odrzucamy przymus szczepień, wprowadzany tylnymi drzwiami" - piszą związkowcy.

Osoby niezaszczepione przeciw COVID-19 od 1 listopada nie będą otrzymywać rekompensaty za utracone wynagrodzenie w przypadku odbywania kwarantanny. Część ekspertów uważa to za sprawiedliwe rozwiązanie, inni postrzegają tę decyzję ministra zdrowia za wprowadzanie "obowiązku szczepień tylnymi drzwiami" – pisze w czwartek "Tagesschau".

Większość ministrów zdrowia krajów związkowych zadecydowała w środę, że pracownicy, którzy nie zostali zaszczepieni przeciwko koronawirusowi, nie powinni po 1 listopada otrzymywać rekompensaty za utratę zarobków w przypadku otrzymania nakazu kwarantanny.

 

ZOBACZ: Trzecia dawka szczepionki podawana jest już m.in. we Francji, Niemczech, Danii i na Węgrzech

 

Dotyczy to osób, które dobrowolnie nie skorzystały z możliwości szczepienia.

 

Krytycznie podchodzą do tej decyzji związki. Szef Konfederacji Związków Zawodowych (DGB) Reiner Hoffmann skomentował na łamach "Tagesschau": "Nie może być tak, że politycy przenoszą odpowiedzialność za walkę z pandemią na pracowników. Nadal odrzucamy przymus szczepień, wprowadzany tylnymi drzwiami". Ponadto nowe rozporządzenie oznacza, że pracownicy musieliby ujawnić pracodawcy status szczepień.

Reakcja Związku Miast Niemieckich

Z kolei pozytywnie zareagował Związek Miast Niemieckich.

 

ZOBACZ: Mistrzyni olimpijska z Tokio hospitalizowana z powodu COVID-19. "Jestem w pełni zaszczepiona"

 

Jego szef Burkhard Jung (SPD) powiedział RND, że zgodnie z ustawą o ochronie przed infekcjami "pobyt na kwarantannie jest rekompensowany tym, którzy nie mogą być zaszczepieni lub jeśli szczepienie jest dla nich niedostępne, np. z przyczyn medycznych".

 

- To indywidualna decyzja, aby nie szczepić się pomimo istniejącej oferty. Oznacza to, że każdy sam musi ponieść konsekwencje takiej decyzji. Nie ma powodu, dla którego w takich przypadkach społeczeństwo miałoby finansować rekompensatę – dodaje Gerd Landsberg, szef Związku Miast i Gmin.

Będą unikać testów?

- Nie chodziło o presję, ale także o sprawiedliwość – przekonuje federalny minister zdrowia Jens Spahn. - Ci, którzy chronią siebie i innych za pomocą szczepień, mają uzasadnione pytanie, dlaczego płacą za tych, którzy nie zostali zaszczepieni i muszą zostać poddani kwarantannie. To ważne, że gdy ludzie mówią, że niezaszczepienie się to ich dobrowolna, osobista decyzja – to z tą decyzją wiąże się odpowiedzialność poniesienia konsekwencji finansowych - dodaje.

 

Jednak eksperci obawiają się, że ta decyzja ministerstwa zdrowia może stworzyć niebezpieczeństwo lekceważenia obowiązku kwarantanny lub unikania testów, aby nie trafić na obowiązkową kwarantannę i oficjalnie nie zgłosić infekcji – podkreśla "Tagesschau".

 

Eksperci ds. zdrowia z SPD i Zielonych, Karl Lauterbach i Janosch Dahmen, ostrzegli na łamach "Rheinische Post", że może powstać zjawisko „ukrytej pandemii” i pod tym kątem "nowe rozporządzenie nie zostało do końca przemyślane".

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie