USA. Apple pracuje nad algorytmem, który ma wykryć m.in. depresję. Ma to być funkcja iPhona

Świat
USA. Apple pracuje nad algorytmem, który ma wykryć m.in. depresję. Ma to być funkcja iPhona
Pixabay/ zdj. ilustracyjne
Jednak według raportu "the Wall Street Journal" może to oznaczać dla użytkowników problemy z prywatnością

Apple pracuje nad rozszerzeniem funkcji iPhone'a. Źródła i dokumenty, do których dotarł "the Wall Street Journal" wskazują, że opracowany jest algorytm, który pomoże w diagnozowaniu m.in. depresji.

Według dziennika Apple analizuje, czy z danych zebranych na temat mobilności, aktywności fizycznej, wzorców snu, pisania na klawiaturze itd. można ułożyć wzorce dotyczące chorób psychicznych i stworzyć algorytmy, które będą je wykrywały.

 

Projekt, nad którym gigant technologiczny pracuje wspólnie z Uniwersytetem Kalifornijskim w Los Angeles (UCLA), bada lęki, depresję i stres. W ramach innego przedsięwzięcia, zwanego "Pi", Apple sprawdza wraz z firmą Biogen, jak działa ludzki rozwój poznawczy.

"Projekty na wczesnym etapie"

"The Wall Street Journal" doniósł również o nieujawnionym badaniu prowadzonym przez firmę wraz z Duke University w Durham nad wykrywaniem autyzmu dziecięcego. Ma ono "przyglądać się wykorzystywaniu aparatu iPhone'a do obserwowania sposobu, w jaki małe dzieci się koncentrują, jak często kołyszą się w przód i tył oraz innych zachowań".

 

ZOBACZ: Apple będzie wykrywał pornografię dziecięcą w iCloud. Eksperci mają obawy

 

Dziennik zaznaczył, że projekty badawcze są dopiero na wczesnym etapie i możliwe, że Apple nie wykorzysta wyników analiz do tworzenia nowych funkcji iPhone'a. Firma ma jednak być "podekscytowana możliwościami badań oraz tego, jak będą one mogły pomóc w znalezieniu leczenia w czasach, gdy zwiększa się częstotliwość depresji oraz innych chorób psychicznych".

 

Jednak według raportu "the Wall Street Journal" może to oznaczać dla użytkowników problemy z prywatnością.

laf/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie