Świętokrzyskie uchyla uchwałę anty-LGBT. Może odzyskać środki z UE

Polska
Świętokrzyskie uchyla uchwałę anty-LGBT. Może odzyskać środki z UE
Silar / CC-by-SA / Commons, zdj. ilustracyjne
Wśród regionów, których deklaracje wzbudziły sprzeciw UE, było Podkarpacie

Radni sejmiku woj. świętokrzyskiego przyjęli w środę uchwałę w sprawie "poszanowania wielowiekowej tradycji i kultury Rzeczypospolitej Polskiej oraz równouprawnienia i sprawiedliwego traktowania". Jednocześnie uchylono stanowisko "przeciw ideologii LGBT".

Nadzwyczajna sesja została zwołana przez przewodniczącego sejmiku Andrzeja Prusia (PiS). W porządku obrad znalazły się dwa główne punkty. Pierwszy dotyczył informacji ws. stanowiska Komisji Europejskiej o wstrzymaniu wypłaty środków z programu REACT EU.

Anty-LGBT: usunięcie uchybienia

W drugim radni rozpatrywali projekt uchwały przyjmującej stanowisko w sprawie "poszanowania wielowiekowej tradycji i kultury Rzeczypospolitej Polskiej oraz równouprawnienia i sprawiedliwego traktowania". Przewidziano, że wraz z przyjęciem tego stanowiska, straci moc uchwała "przeciw LGBT" z czerwca 2019 roku.

 

ZOBACZ: Belgia. Policja w Antwerpii bada sprawę naklejek "anty-LGBTQ"

 

Za przyjęciem uchwały zagłosowało 25 radnych, trzech wstrzymało się od głosu. Dwie osoby były nieobecne.

 

Komisja Europejska wystosowała na początku września list do władz pięciu polskich regionów, w tym woj. świętokrzyskiego, które przyjęły uchwały sprzeciwiające się "ideologii LGBT", podkreślając wagę odpowiedzi na wezwanie "do usunięcia uchybienia". KE zawiesiła jednocześnie rozmowy z regionami na temat wypłat środków z programu REACT-EU.

Małopolski konsensus

Nowelizację deklaracji ws. LGBT zapowiedział w środę na konferencji prasowej również marszałek Małopolski Witold Kozłowski. Projekt nowelizacji jest przygotowywany i zostanie przedstawiony na sesji sejmiku 27 września.

 

ZOBACZ: Rzecznik MSZ Łukasz Jasina. Bart Staszewski: jeśli rzeczywiście jest gejem, należy o tym mówić

 

Nowelizacja deklaracji z 2019 r. to – jak poinformował marszałek Kozłowski – drugi krok w tzw. małopolskim konsensusie. Pierwszym krokiem było powołanie pełnomocnika i rady ds. równego traktowania i praw rodziny.

 

Zarząd województwa i klub radnych PiS liczą, że nowelizacja zadowoli Komisję Europejską, która uznała deklarację z 2019 r. za dyskryminującą mniejszości seksualne i poinformowała samorząd o możliwości wstrzymania unijnych funduszy.

pdb/PAP/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie