Francja. Opublikowano w internecie kody sanitarne QR prezydenta i premiera

Świat
Francja. Opublikowano w internecie kody sanitarne QR prezydenta i premiera
PAP/EPA/YOAN VALAT / POOL
Emmanuel Macron

To "nieetyczne działania". Tak Pałac Elizejski skomentował opublikowanie kodów sanitarnych QR z certyfikatu szczepień prezydenta Francji Emmanuela Macrona i premiera Jeana Castexa. Za wyciek do internetu odpowiedzialni są pracownicy służby zdrowia.

20 września kody QR zawierające wrażliwe informacje sanitarne, jak data szczepienia oraz rodzaj szczepionki prezydenta Macrona zostały udostępnione w internecie, a kilka dni wcześniej wyciekły takie dane dotyczące premiera Castexa.

 

Kod QR prezydenta został dezaktywowany i nie można już z niego korzystać – poinformowały źródła z otoczenia Macrona. Pracownicy służby zdrowia, którzy udostępnili kody zostali zidentyfikowani – podała w środę AFP.

Czwarta Fala we Francji

Sytuacja epidemiczna we Francji poprawia się, ale na tym etapie nie ma planów złagodzenia restrykcji związanych z czwartą falą Covid-19 – poinformował w środę rzecznik francuskiego rządu Gabriel Attal.

 

Pod koniec lipca we Francji wszedł w życie obowiązek posiadania certyfikatu sanitarnego (dowód szczepienia lub negatywny test na koronawirusa) w miejscach, w których zgromadzi się ponad 50 osób, czyli m.in. w kinach, teatrach, muzeach i halach sportowych.

 

ZOBACZ: Francja. Manifestacje przeciwko przepustkom sanitarnym. Nie pomogły zapowiedzi luzowania restrykcji

 

Następnie wprowadzono obowiązek posiadania takiego certyfikatu w innych miejscach publicznych, m.in. w barach, restauracjach i w części transportu publicznego.

 

Od 15 sierpnia szczepienia przeciwko Covid-19 są obowiązkowe dla medyków i pracowników placówek opiekuńczych. Aby uniknąć nierefundowanego zawieszenia w pełnieniu obowiązków służbowych pracownik musi wykazać się szczepieniem przynajmniej jedną dawką. W sektorze medycznym we Francji zatrudnionych jest około 2,7 mln osób.

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie