Francja. Manifestacje przeciwko przepustkom sanitarnym. Nie pomogły zapowiedzi luzowania restrykcji

Świat
Francja. Manifestacje przeciwko przepustkom sanitarnym. Nie pomogły zapowiedzi luzowania restrykcji
Reuters
Uczestnicy protestu w Paryżu

W sobotę w całej Francji zorganizowano około 180 manifestacji przeciwko przepustkom sanitarnym. Protestujących nie powstrzymały zapowiedzi prezydenta Emmanuela Macrona dotyczące luzowania niektórych restrykcji.

Dziesiąta sobota protestów przeciwko obowiązującym od końca lipca przepustkom sanitarnym w miejscach publicznych zbiegła się z przekroczeniem liczby 50 mln osób zaszczepionych we Francji przeciwko koronawirusowi.

 

Według policji w sobotę w Paryżu maszerowało około 17 tys. demonstrantów, a w pozostałej części kraju na manifestacjach zgromadziło się od 80 do 120 tys. osób.

"Wolna Francja" 

Na Placu Trocadero w Paryżu, gdzie wiece tradycyjnie już organizuje ruch Patriotów na wezwanie ich przywódcy Floriana Philippota, zebrało się kilkaset osób z transparentami potępiającymi stan kontroli obywateli i skandujących: "Wolna Francja".

 

Na manifestacjach obecni byli pracownicy sektora medycznego przeciwni obowiązkowym szczepieniom dla zawodu, które obowiązują od środy.

 

- Nie zaszczepiłam się i zrezygnowałam ze służby - stwierdziła obecna na demonstracji pielęgniarka z regionu Ile-de-France.

 

ZOBACZ: Izrael. Działacz antyszczepionkowy zmarł w szpitalu. Przekonywał, że nie ma koronawirusa

 

- Szczepionka nie jest bezpieczna, nie jesteśmy pewni, co w niej jest, nie jesteśmy królikami doświadczalnymi - powiedziała protestująca 37-letnia Armelle, pedagożka specjalizująca się w psychiatrii dziecięcej w departamencie Val-d'Oise, która została zawieszona od 16 września, jak poinformowała agencję AFP.

 

- Dbam o zdrowie tak, jak uważam za słuszne, z szacunku dla siebie nie zrezygnuję z prawa wyboru - przekonywał inny demonstrujący na ulicach Paryża.

Tysiące osób na demonstracjach

Według prefektury w Lyonie po południu demonstracje zgromadziły około tysiąca osób, a w Lille około 2 tys. Na niektórych transparentach widniały napisy "Zaszczepieni przeciwko kłamstwom" lub "Stop głupocie".

 

Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział w czwartek, że jest gotowy do "zniesienia pewnych ograniczeń" na "terytoriach, na których wirus krąży wolniej", bez podawania dokładnego harmonogramu znoszenia restrykcji.

 

Paszport sanitarny jest we Francji obowiązkowy od 21 lipca w miejscach powyżej 50 osób. Następnie rozszerzono go o bary, restauracje i transport dalekobieżny. 30 września będzie obowiązywał również dzieci i młodzież w wieku 12-17 lat.

an/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie