Węgry: więzienie dla antyszczepionkowego farmaceuty

Świat
Węgry: więzienie dla antyszczepionkowego farmaceuty
pixabay
Kara więzienia w zawieszeniu dla antyszczepionkowego farmaceuty

Na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata skazał sąd na Węgrzech antyszczepionkowego farmaceutę, który stał się znany w tym kraju z powodu wystąpień przeciwko restrykcjom związanym z pandemią Covid-19. O wyroku poinformował portal Mandiner.

Gyoergy Goedeny określił w swoim tekście obostrzenia przeciwepidemiczne jako "wirusową propagandę", a o noszeniu maseczki ochronnej napisał, że szkodzi ona zdrowiu. Kroki podejmowane w celu powstrzymania pandemii nazwał zaś sztucznie wzniecaną histerią.

 

Tekst Goedeny opublikował 25 listopada 2020 roku na swej stronie internetowej, a także w sieci społecznościowej. 11 grudnia przeprowadzono u niego rewizję i został zatrzymany.

"Rozpowszechniał informacje siejące panikę"

Sąd w mieście Nyiregyhaza na północnym wschodzie Węgier uznał go za winnego "rozpowszechniania informacji siejących panikę".

 

- Świadomie nieprawdziwe i pozbawione uzasadnienia twierdzenia oskarżonego mogły wprowadzać mieszkańców w błąd oraz rodzić brak zaufania do osób kierujących ochroną przed pandemią, gdyż ich działalność nazywał wirusowym biznesem – ocenił sąd.

 

Wyrok nie jest prawomocny.

msl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie