Szef NSZZ Policjantów: przychyliliśmy się większością głosów do propozycji MSWiA

Polska
Szef NSZZ Policjantów: przychyliliśmy się większością głosów do propozycji MSWiA
PAP/Paweł Supernak
W poniedziałek odbyło się kolejne spotkanie związków zawodowych służb mundurowych podległych MSWiA z wiceszefem tego resortu Maciejem Wąsikiem.

Przychyliliśmy się większością głosów do propozycji MSWiA ws. rozwiązań w ustawie modernizacyjnej - poinformował szef NSZZ Policjantów Rafał Jankowski. - Cieszę się z tej decyzji i czekam na decyzje związków PSP i SG - odpowiedział wiceszef resortu Maciej Wąsik.

W poniedziałek odbyło się kolejne spotkanie związków zawodowych służb mundurowych podległych MSWiA z wiceszefem tego resortu Maciejem Wąsikiem. Nowe propozycje, które tam przedstawiono, zakładały m.in. podwyżkę o 677 zł, awanse w ramach podwyższenia grup zaszeregowania dla funkcjonariuszy na najniższych etatach oraz odmrożenie funduszu nagród na poziomie 5,4 proc. w tym i 2,7 proc. w kolejnym roku.

NSZZ Policjantów przychylił się do propozycji MSWiA

Na wtorkowym spotkaniu Zarządu Głównego NSZZ Policjantów związkowcy - większością głosów - przychylili się do propozycji przedstawionych przez MSWiA.

 

- Te propozycje oczywiście mogłyby być lepsze. Ja, Rafał Jankowski chciałbym, żeby były lepsze, ale takich propozycji, jakie zostały złożone się nie odrzuca - powiedział szef NSZZ Policjantów Rafał Jankowski.

 

ZOBACZ: Tatry. Grupa obcokrajowców pomalowała sprayem skały na Świnicy. Policja szuka sprawców

 

Dodał, że w trakcie prac zespołu składającego się z przedstawicieli resortu i związków zawodowych, związkowcy będą się starali wypracować jeszcze "lepsze rozwiązania, które - mam nadzieję - wejdą w życie ciągu najbliższych dwóch lat".

 

Na decyzję policyjnych związkowców szybko zareagował wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, który na Twitterze napisał: "Otrzymałem właśnie informacje, że Zarząd Główny NSZZ Policjantów zdecydowaną większością głosów przyjął propozycję @MSWiA_GOV_PL w sprawie rozwiązań w ustawie modernizacyjnej! Cieszę się z tej decyzji i czekam na decyzje związków Straży Pożarnej i Straży Granicznej!".

 

Podwyżki uposażenia i kwestie awansu

Propozycja strony rządowej zakłada, że funkcjonariusze służb MSWiA otrzymają od 1 stycznia 2022 roku podwyżkę uposażenia w przeciętnej miesięcznej kwocie 677 zł brutto na etat wraz z nagrodą roczną. Jak zaznacza MSWiA, daje to kwotę 500 zł netto.

 

Resort poinformował również, że wiceszef MSWiA Maciej Wąsik zapewnił w imieniu strony rządowej, że od 2023 roku waloryzacje uposażeń funkcjonariuszy służb podległych MSWiA będą obejmowane wskaźnikiem przewidzianym dla całej sfery budżetowej. MSWiA przypomniało, że w przyszłym roku w ramach podwyżki w wysokości 677 zł brutto ujęta jest kwota waloryzacji o 4,4 proc.

 

ZOBACZ: Wyszła ze szkoły i nie wróciła do domu. Policja poszukuje zaginionej 16-latki

 

Kolejna propozycja dotyczyła awansów w ramach podwyższenia grup zaszeregowania dla funkcjonariuszy na najniższych etatach. Resort zaproponował, że funkcjonariusze dotychczas zaszeregowani w grupie 2 zostaną automatycznie przeniesieni do grupy 3. Z kolei funkcjonariusze z 3 grupy otrzymają awanse do grupy 4, a ci z grupy 4 do 5.

 

Zmiany dotyczące funkcjonariuszy z grup 2-4 wejdą w życie od 1 stycznia 2022 roku. Natomiast osoby zaszeregowane w grupie 5 będą przenoszone do grupy 6 na przestrzeni czterech lat - co roku 25 proc. funkcjonariuszy - podało MSWiA.

 

Awans w policji - jak zaznaczył resort - otrzyma ok. 64 tys. funkcjonariuszy, w PSP – prawie 11 tys. funkcjonariuszy, a w Straży Granicznej – prawie 9 tys. funkcjonariuszy.

Dodatkowe ustalenia

Dodatkowo zaproponowano zniesienie limitów etatowych w jednostkach organizacyjnych Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej oraz wprowadzenie możliwości awansowania do wyższych grup uposażenia zasadniczego - zaznaczyło MSWiA.

 

Jak dodano, wcześniej ze stroną związkową wynegocjowano odmrożenie funduszu nagród zarówno w 2021, jak i w 2022 roku. W tym roku fundusz nagród wyniesie 5,4 proc., natomiast w roku 2022 - 2,7 proc.

 

Z informacji, jakie przekazało MSWiA wynika ponadto, że zarówno strona rządowa, jak i społeczna zgodziły się, że istnieje potrzeba powołania zespołu, składającego się z przedstawicieli resortu i związków zawodowych.

 

ZOBACZ: Opole. Areszt dla organizatora nielegalnych walk psów

 

Zespół miałby się zająć m.in. analizą systemu uposażeń, modyfikacją zasad naliczania dodatku służbowego i funkcyjnego oraz dodatku stażowego.

 

Resort zaznaczył, że na spotkaniu wiceszef resortu Maciej Wąsik poinformował, że najpóźniej do 1 marca 2022 roku wejdzie w życie zmiana w zakresie artykułu 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy. Chodzi o zmianę zasad doliczania pracy cywilnej do emerytury dla funkcjonariuszy przyjętych po raz pierwszy do służby po 1 stycznia 1999 r. i przed 1 października 2003 r.

 

zma/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie