Nowelizacja budżetu 2021. Premier zapowiedział zwiększenie budżetu na zdrowie

Polska
Nowelizacja budżetu 2021. Premier zapowiedział zwiększenie budżetu na zdrowie
Polsat News

- Mam dziś niewątpliwą przyjemność zakomunikowania nowelizacji budżetu, która sprawia, że możemy więcej środków zainwestować. Zdecydowaliśmy się zwiększyć budżet na zdrowie - mówił podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Jak poinformował premier, dodatkowe środki na ochronę zdrowia wyniosą 1 mld zł.

Szef rządu, mówiąc we wtorek na konferencji o nowelizacji budżetu na 2021 rok wskazał, że takiej nowelizacji można dokonać, kiedy sytuacja finansów jest zła, bądź wtedy, kiedy jest lepsza od spodziewanych.

 

- Pan Tusk z panem Rostowskim musieli robić nowelizację w 2013 r. kiedy było źle, kiedy zabierali pieniądze, kiedy tych pieniędzy nie było, bo nie było umiejętności zarządzania budżetem. My dzisiaj mamy zupełnie odwrotną sytuację, kiedy na skutek lepszych dochodów, kiedy na skutek uszczelnień, które wdrażamy pojawia się więcej pieniędzy w budżecie, więcej dochodów - mówił Mateusz Morawiecki.

 

Premier dodał, że dochody budżetowe okazały się zdecydowanie wyższe od wcześniej planowanych i sięgają one do 80 mld zł.

 

Szef rządu wskazał ponadto, że również zakładany pierwotnie wzrost PKB będzie wyższy i ukształtuje się nieco poniżej 5 proc. PKB, przewidywany jest w wysokości 4,8 do 4,9 proc. - To bardzo solidny wzrost - zaznaczył.

 

- Wdrożyliśmy tarczę finansową, która uratowała pośrednio lub bezpośrednio miejsca pracy. Stan gospodarki ma to do siebie, że składa się z wielu sektorów gospodarki narodowej - import, eksport, stan deficytu - i zbiera te dane razem - dodał.

Miliard na ochronę zdrowia, 10 mld na drogi i koleje

Premier zaznaczył, że "nowelizacja budżetu umożliwi przeznaczyć więcej środków na zdrowie, na szkolnictwo wyższe, na kształcenie medyków, na poprawę deficytów z poprzednich lat".

 

Jak poinformował, w nowelizacji budżetowej założono dodatkowy 1 mld zł na ochronę zdrowia.

 

- Zdecydowaliśmy się też przeznaczyć 6 proc. na fundusz premiowy dla budżetówki. Widząc, że sytuacja gospodarki jest lepsza przeznaczamy to na nagrody dla pracowników budżetówki - mówił premier.

 

 

Jak poinformował, ok. 10 mld zł zostanie przeznaczone na drogi i koleje, w tym ponad 3,6 mld zł na drogi i 6,4 mld na kolej.

Samorządy i rolnictwo

W znowelizowanym budżecie więcej środków zostanie przeznaczonych na rolnictwo. Ok. 650 mln zł zostanie przeznaczonych m.in. na walkę z chorobami zakaźnymi zwierząt.

 

Większe środki zostaną przeznaczone także na promocję polskich firm za granicą a także dodatkowe ponad 800 mln zł dostanie Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

 

W budżecie założono dodatkowe 8 mld zł dla samorządów. - To, o czym dziś postanowiła Rada Ministrów, to dodatkowe 4 mld zł dla samorządów głównie na inwestycje wodno-kanalizacyjne. Jest w naszej kochanej ojczyźnie wiele miejsc, które mimo swojej względnej gęstości zaludnienia nadal nie zostały skanalizowane i nie mają bieżącej wody. Te cywilizacyjne zapóźnienia postanowiliśmy jeszcze z tegorocznego budżetu nadrobić - tłumaczył premier.

prz/bas/polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie