Holandia. W przebraniu nazistów udawali, że "likwidują" żydowskiego więźnia. Kolejne zatrzymania

Świat
Holandia. W przebraniu nazistów udawali, że "likwidują" żydowskiego więźnia. Kolejne zatrzymania
Twitter/ VanBerend
Wydarzenia w Urk wywołały oburzenie w całym kraju. "To czysta nienawiść" – ocenił Aron Vrieler, badacz antysemityzmu.

Policja aresztowała trzy osoby w wieku od osiemnastu do dwudziestu lat, które w ubiegłym tygodniu, wspólnie z kolegami przebranymi za nazistów, odgrywały scenę egzekucji żydowskiego więźnia w nadmorskiej miejscowości Urk. W ich mieszkaniach znaleziono broń palną.

11 września, w sobotnie popołudnie nadmorska miejscowość Urk w północnej części kraju była świadkiem niecodziennego wydarzenia. Kilku młodych ludzi przebranych w nazistowskie mundury z okresu II wojny światowej paradowało w centrum miasta.

 

 

W pewnym momencie odegrali scenę likwidacji żydowskiego więźnia z żółtą Gwiazdą Dawida na piersi. Zdjęcia tej sceny zostały opublikowane w mediach społecznościowych.

Kolejne zatrzymania w sprawie

Na wniosek władz miejskich policja wszczęła w tej sprawie dochodzenie. Funkcjonariusze zatrzymali w piątek jednego z uczestników zajścia. Podczas przeszukania w mieszkaniu 19-latka znaleziono broń.

 

ZOBACZ: Niemcy. 16-letni Syryjczyk zatrzymany w związku z podejrzeniem planowania ataku na synagogę

 

We wtorek poinformowano o kolejnych zatrzymaniach. Trzech innych mężczyzn w wieku od osiemnastu do dwudziestu lat zostało aresztowanych, gdy w ich mieszkaniach również znaleziono broń palną.

 

Wydarzenia w Urk wywołały oburzenie w całym kraju. "To czysta nienawiść" – ocenił Aron Vrieler, badacz antysemityzmu w Izraelskim Centrum Informacji i Dokumentacji (CIDI).

 

 

zma/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie