Niemcy. 16-letni Syryjczyk zatrzymany w związku z podejrzeniem planowania ataku na synagogę

Świat
Niemcy. 16-letni Syryjczyk zatrzymany w związku z podejrzeniem planowania ataku na synagogę
Bärwinkel,Klaus / CC-by-SA / Commons

Zatrzymany 16-latek miał przygotować atak bombowy na synagogę w Hagen - podaje tygodnik "Spiegel". Wskazówka dotycząca podejrzanego pochodziła od zagranicznej służby wywiadowczej.

W środę wieczorem niemiecka policja w Dortmundzie poinformowała na Twitterze, że otrzymała informację o możliwym zagrożeniu w związku z instytucją żydowską w mieście Hagen na zachodzie kraju i podjęła odpowiednie kroki, aby temu zaradzić.

Zatrzymanie 16-latka z Syrii

W czwartek minister spraw wewnętrznych Nadrenii Północnej-Westfalii Herbert Reul poinformował o zatrzymaniu w związku z ta sprawą 16-letniego Syryjczyka. - Młody człowiek został aresztowany - powiedział Reul agencji dpa. Polityk dodał, że "istniało niebezpieczeństwo ataku na synagogę w Hagen".

 

"W środę wieczorem w Urzędzie Bezpieczeństwa Państwowego w Hagen pojawiła się informacja, że w najbliższym czasie dojdzie do ataku na synagogę. Według śledczych, miała zostać użyta tzw. USBV, czyli bomba domowej roboty" - podał w czwartek dziennik "Bild".

 

Według informacji gazety, do Urzędu Ochrony Konstytucji wpłynęły wskazówki od zagranicznego wywiadu. Ten ostatni poinformował, że Syryjczyk miał zapowiedzieć atak na synagogę na monitorowanym czacie. Śledztwo doprowadziło funkcjonariuszy do młodego człowieka, który mieszka ze swoim ojcem w Hagen.

 

Według "Bilda" oprócz 16-latka policja "aresztowała także trzech krewnych młodzieńca".

 

Do ataku prawdopodobnie miało dojść w dniu święta żydowskiego, Jom Kippur, Dzień Pojednania. W tym roku Żydzi obchodzą swoje święto 15 i 16 września.

 

zma / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie