Niemcy. Ostatnia debata przed wyborami. Zdaniem telewidzów wygrał Olaf Scholz

Świat
Niemcy. Ostatnia debata przed wyborami. Zdaniem telewidzów wygrał Olaf Scholz
PAP/EPA/FILIP SINGER
Trójka kandydatów - Armin Laschet (chadecka Unia CDU/CSU), Olaf Scholz (socjaldemokratyczna SPD) i Annalena Baerbock (partia Zielonych).

Na tydzień przed wyborami do Bundestagu kandydaci na kanclerza z CDU/CSU, SPD i Zielonych zmierzyli się w ostatniej debacie telewizyjnej. Dyskutowali m.in. o ochronie klimatu, sprawach socjalnych i pandemii. Widzowie wskazali na Olafa Scholza z SPD jako zwycięzcę debaty.

Już za tydzień wybory do Bundestagu rozstrzygną, kto ma największe szanse na objęcie urzędu kanclerskiego.

 

ZOBACZ: Niemcy. Debata kandydatów na kanclerza. Różne wizje rządzenia krajem

 

W niedzielę wieczorem trójka kandydatów - Armin Laschet (chadecka Unia CDU/CSU), Olaf Scholz (socjaldemokratyczna SPD) i Annalena Baerbock (partia Zielonych) - przeprowadzili na antenie stacji ProSieben, Sat.1 i Kabeleins ostatnią przed wyborami debatę.

Kto wygrał?

Z opublikowanego po dyskusji polityków sondażu instytutu Forsa wynika, że zdaniem telewidzów to Olaf Scholz wygrał przedwyborcze starcie. 42 procent respondentów wskazało go jako zwycięzcę.

 

ZOBACZ: Niemcy. Debata kandydatów na kanclerza. Spore różnice między politykami

 

Za nim na drugim miejscu uplasował się Armin Laschet (27 proc. ), a na trzecim miejscu znalazła się Annalena Baerbock (25 proc.).

 

Sześć procent respondentów stwierdziło, że nie ma żadnego faworyta.

Różnice między kandydatami

Podczas debaty największe różnice zarysowały się między SPD i Zielonymi z jednej strony a CDU/CSU z drugiej podczas omawiania kwestii społecznych.

 

Kandydat SPD na kanclerza Olaf Scholz i kandydatka Zielonych Annelena Baerbock jednogłośnie opowiedzieli się za podwyższenia ustawowej płacy minimalnej do 12 euro.

 

- Jest dziesięć milionów obywateli, którzy mogliby z tego skorzystać - powiedział Scholz.

Sytuacja rodziców i klimat

Baerbock zwróciła uwagę na sytuację rodziców samotnie wychowujących dzieci, wskazując, że to właśnie oni znaleźli się w "pułapce ubóstwa". Kandydat Unii Armin Laschet również powiedział, że ludzie o najniższych dochodach muszą mieć lepsze warunki. Odrzucił jednak możliwość podniesienia płacy minimalnej. - Jest to zadanie dla stron układów zbiorowych - podkreślił.

 

Baerbock powtórzyła swój apel o powołanie rządu klimatycznego. Jej zdaniem konieczne jest zaprzestanie stosowania silników spalinowych od 2030 r. i wcześniejsze wycofanie się z produkcji energii elektrycznej z węgla. "Teraz, jeśli chodzi o ochronę klimatu, nie ma już półśrodków" - mówiła Baerbock.

 

Scholz podkreślił, że niemiecki przemysł musi stać się neutralny dla klimatu w ciągu najbliższych 25 lat. Laschet uważa, że należy rozszerzyć zakres energii odnawialnych w ramach współpracy europejskiej.

Kwestia pandemii

Cała trójka była dość zgodna w kwestii pandemii koronawirusa. Scholz powiedział, że wyznaczanie daty zakończenia ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa jest niemożliwe.

 

Współczynnik szczepień jest obecnie nadal zbyt niski, aby to osiągnąć. Noszenie maseczek będzie prawdopodobnie konieczne jeszcze przez jakiś czas. Apelował do obywateli o pilne poddanie się szczepieniom.

 

Laschet podkreślił, że należy zrobić wszystko, aby zapewnić ciągłość nauczania bezpośredniego w szkołach. Również dla Baerbock priorytetem jest utrzymanie otwartych szkół w pandemii.

Terroryzm i bezpieczeństwo

W kwestii bezpieczeństwa wewnętrznego Laschet odniósł się do zagrożenia terroryzmem islamskim i prawicowym. Wezwał do przyjęcia ostrzejszego kursu w walce z przestępczością klanową i terroryzmem.

 

Baerbock odniosła się przede wszystkim do wzrostu przemocy ze strony prawicowych ekstremistów w Niemczech. Aby temu przeciwdziałać, należy jej zdaniem wzmocnić policję. Scholz nie wypowiadał się na ten temat.

 

Kandydaci poproszeni, by powiedzieli, z kim na pewno nie zawarliby koalicji po wyborach kategorycznie wykluczyli rozmowy koalicyjne ze skrajnie prawicową Alternatywą dla Niemiec (AfD).

Wyraźnie wyprzedza konkurentów

W badaniu poparcia dla kandydatów na kanclerza Olaf Scholz z SPD wyraźnie wyprzedza swoich konkurentów. Według sondażu telewizji ZDF 48 procent wyborców chciałoby, aby to on został kanclerzem. Za kandydaturą Armina Lascheta opowiada się 22 procent, a za Annaleną Baerbock 15 procent.

 

Wśród partii w sondażach przedwyborczych prowadzi SPD z wynikiem około 25 procent. CDU jest w tyle ze stratą około 3-5 punktów. Sondażowe wyniki Zielonych oscylują około 15 proc.

 

Wybory do niemieckiego parlamentu odbędą się za tydzień, 26 września.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie