Norwegia. Żona przyszłego premiera wyświęcona na pastora. "Jestem bardzo dumny"

Świat
Norwegia. Żona przyszłego premiera wyświęcona na pastora. "Jestem bardzo dumny"
YouTube/Oslo domkirke
Marit Slagsvold podczas mszy

Marit Slagsvold, żona przyszłego premiera Norwegii Jonasa Gahr Store z Partii Pracy, który w poniedziałek wygrał wybory parlamentarne, została w niedzielę wyświęcona na pastora luterańskiego Kościoła Norwegii.

Para jest małżeństwem od 1988 roku i ma trzech synów. Slagsvold była dotychczas socjolożką i terapeutką w nurcie Gestalt. Po dodatkowych studiach teologicznych wykształciła się na pastora.

 

- To był wyjątkowy dzień dla naszej rodziny, jestem bardzo dumny - oznajmił po uroczystej mszy w katedrze w Oslo Jonas Gahr Store.

Kościół niedaleko rezydencji premiera

Jak zwróciły uwagę norweskie media, Store znalazł czas na uczestnictwo w nabożeństwie mimo wielogodzinnych negocjacji z partiami, z którymi ma utworzyć większość w parlamencie. Dodatkowo lider mającej wejść w skład rządu Partii Centrum Trygve Slagsvold Vedum jest krewnym Marit Slagsvold.

 

ZOBACZ: Rosja. Rosyjski myśliwiec eskortuje samolot norweskich sił zbrojnych nad Morzem Barentsa

 

Kościół, w którym żona premiera sprawować będzie posługę, znajduje się zaledwie kilka minut spacerem od rezydencji premiera, gdzie wkrótce zamieszka para. - Mamy bardzo mądrego pastora - stwierdziła z radością biskup Kari Veiteber, odnosząc się do wyświęcenia Slagsvold.

Den norske kirke

Do Kościoła Norwegii (Den norske kirke), który jest protestanckim Kościołem tradycji ewangelicko-augsburskiej, należy ok. 70 proc. Norwegów.

 

Partia Pracy Jonasa Gahra Store zwyciężyła w poniedziałek w wyborach do norweskiego parlamentu, zdobywając 26,3 proc. głosów. Ugrupowanie to pokonało rządzącą od ośmiu lat Norwegią Partię Konserwatywną (20,4 proc.) premier Erny Solberg.

an / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie