USA. Pożar w parku narodowym. Sekwoje owinięte folią przed ogniem

Świat
USA. Pożar w parku narodowym. Sekwoje owinięte folią przed ogniem
PAP/EPA/National Park Service HANDOUT
By zabezpieczyć najcenniejsze sekwoje, ich pnie zostały przy gruncie owinięte specjalną, ognioodporną folią

Ognioodporną aluminiową folią zostały owinięte pnie ogromnych sekwoi w amerykańskim Parku Narodowym Sekwoi. Cennym drzewom zagraża pożar wywołany ubiegłotygodniowym uderzeniem pioruna.

Uderzenie pioruna wywołało pożary w rejonie Sierra Nevada w Kalifornii. Ogień zagraża tamtejszemu Narodowemu Parkowi Sekwoi. Znaczna jego część została zamknięta dla turystów. 

 

W parku rosną największe drzewa na ziemi - sekwoje. Osiągają ogromne rozmiary, mogą mieć nawet kilkanaście metrów wysokości Są to też drzewa długowieczne. Mogą rosnąć przez kilka tysięcy lat. 

 

PAP/EPA/National Park Service HANDOUT

 

 

Cennym drzewom zagrażają pożary. "Dwie trzecie całego obszaru, na którym występują gigantyczne sekwoje w Sierra Nevada spłonęło w pożarach w latach 2015-2020" - przekazały władze parku narodowego.

Szczególna ochrona 

Ogień zaczął się rozprzestrzeniać w poniedziałek. Według National Wildfire Coordination Group, spłonęło już prawie 2,5 tys. ha lasu w obrębie parku. 

 

PAP/EPA/National Park Service HANDOUT

 

 

By zabezpieczyć najcenniejsze sekwoje, ich pnie zostały przy gruncie owinięte specjalną, ognioodporną folią aluminiową. - To bardzo ważny obszar dla wielu ludzi, więc wkładamy naprawdę dużo wysiłku w jego ochronę – powiedziała rzeczniczka parku Rebecca Paterson, cytowana przez Los Angeles Times.

 

ZOBACZ: Pożary w Europie. Grecja, Włochy i Hiszpania walczą z ogniem

 

Folia ma powstrzymać ogień przed dotarciem do pnia sekwoi i tym samym zapobiec spaleniu i w konsekwencji, śmierci drzewa. Taką ochronę ma m.in. sekwoja nazwana "Generał Sherman". To największe znane drzewo na Ziemi. Jego wiek szacuje się na około od 2300 do 2700 lat.

 

Eksperci twierdzą, że sekwoje są jednak bardzo odporne na działanie ognia i ewoluowały tak, aby móc przetrwać pożary. 

laf/msl / CNN / BBC
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie