Hiszpania. 15-latek w szpitalu z powodu uzależnienia od gry komputerowej. Pierwszy taki przypadek

Świat
Hiszpania. 15-latek w szpitalu z powodu uzależnienia od gry komputerowej. Pierwszy taki przypadek
Pixabay/ zdj. ilustracyjne
Chłopiec całkowicie odizolował się od otoczenia, przestał chodzić do szkoły, chociaż wcześniej był bardzo dobrym uczniem

Piętnastoletni chłopiec został umieszczony na dwa miesiące w szpitalu w Castellon w Hiszpanii ze względu na silne uzależnienie do gry komputerowej. To pierwszy na świecie odnotowany przypadek tak silnego uzależnienia od gier, że wymagana była hospitalizacja - poinformowała agencja EFE.

Według psychiatry Matiasa Reala odpowiedzialnego za realizację programu dotyczącego zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w szpitalu w Castellon, chłopiec grał w "Fortnite" przez 20 godzin dziennie i wykazywał zachowania podobne do uzależnienia do alkoholu i narkotyków.

 

- Wszystko obracało się wokół wyzwań gry, tego, co jest na ekranie, co dalej trzeba zrobić, ta gra całkowicie zdominowała jego życie - powiedział.

 

Chłopiec całkowicie odizolował się od otoczenia, przestał chodzić do szkoły, chociaż wcześniej był bardzo dobrym uczniem, odrzucał wszelkie interakcje społeczne, był ciągle rozdrażniony, zaniedbywał higienę osobistą i nie odżywiał się regularnie.

 

Jak w przypadku każdego nałogu, wykazywał narastające trudności w kontrolowaniu związanych z nim zachowań. W końcu rodzina zdecydowała się poszukać pomocy u lekarzy.

"Jak od alkoholika oddala się butelkę"

Kiedy terapia psychologiczna w celu ograniczenia godzin grania nie dała rezultatu, lekarz zdecydował o całkowitym wykluczeniu gry z życia chłopca, "jak od alkoholika oddala się butelkę".

 

Młody człowiek został hospitalizowany. Jak podkreślił psychiatra, do tej pory nie było opublikowanego w literaturze naukowej przypadku takiego uzależnienia, które wymagałoby hospitalizacji w celu "detoksykacji od ekranu komputerowego".

 

ZOBACZ: "Sceny rodem z gry komputerowej" na trasie S8

 

Matias Real ujawnił prawdziwą przyczynę leżącą u podłoża uzależnienia u chłopca - była nią śmierć matki po dwóch latach walki z rakiem. Gra komputerowa pozwalała dziecku na oddalenie się od traumatycznych przeżyć, na znieczulenie emocjonalne, na polepszenie samopoczucia. - Uzależnienie od gier komputerowych może działać jako regulator lęku wewnętrznego - powiedział psychiatra.

 

Matias Real zaapelował do rodziców, aby ograniczali czas przebywania przed komputerem dzieci i młodzieży, a nawet wykluczyli z jego użytkowania najmłodszych. "Chodzi o ich rozwój" - powiedział, cytowany przez EFE.

 

Międzynarodowa Organizacja Zdrowia uznała w 2019 r. uzależnienie od gier komputerowych za zaburzenie psychiczne.

laf/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie