Afganistan. Wraca nauka w szkołach średnich, ale tylko dla chłopców

Świat
Afganistan. Wraca nauka w szkołach średnich, ale tylko dla chłopców
Reuters
Do połowy sierpnia tego roku w szkołach podstawowych uczyło się 2,5 mln dziewczynek

Talibowie otworzyli szkoły średnie i nakazali chłopcom powrócić do edukacji, a nauczycielom - mężczyznom - do pracy. W oświadczeniu nie wspomniano o kobietach i dziewczętach, co sugeruje, że w nowym afgańskim systemie edukacyjnym nie ma dla nich miejsca - informuje w sobotę BBC News.

Kiedy 15 sierpnia talibowie zajęli Kabul - co w praktyce oznaczało przejęcie kontroli nad prawie całym Afganistanem - obiecywali, że będą szanowali prawa kobiet "zgodnie z szariatem". Zapewniali, że będą mogły wrócić do pracy, szkół oraz pełnić wysokie funkcje w administracji państwowej.

 

Pomimo to, do nowego rządu nie powołano ani jednej kobiety. Wykluczenie dziewcząt w wezwaniu nastolatków do powrotu do szkół wydaje się być kolejnym dowodem na to, że talibowie będą rządzili w takim sam sposób jak 20 lat temu - zauważyło BBC.

Wraca nauka w szkołach średnich

"Wszyscy nauczyciele i uczniowie płci męskiej powinni uczęszczać do ich instytucji edukacyjnych" - przekazano w wydanym w piątek oświadczeniu.

 

Szkoły średnie przeznaczone są dla uczniów pomiędzy 13. a 18. rokiem życia. W większości z nich panuje segregacja płciowa, co może ułatwić talibom zamknięcie placówek dla dziewcząt.

 

ZOBACZ: Afganistan. Pierwsze zamachy po przejęciu władzy przez Talibów. Nie żyją dwie osoby, wielu rannych

 

- Tak bardzo boję się o swoją przyszłość - mówi w rozmowie z BBC dziewczynka, która chce zostać prawniczką. - Przyszłość wydaje się mroczna. Każdego dnia się budzę i pytam siebie, czemu w ogóle żyję? Czy powinnam zostać w domu i czekać, aż ktoś zapuka do drzwi i poprosi mnie o rękę? Czy to jest celem bycia kobietą? - zastanawia się.

 

Ojciec nastolatki popiera jej obawy i dodaje, że nie chce, żeby "stała się jego matką". - Była analfabetką i mój ojciec znęcał się nad nią z tego powodu i wyzywał od idiotek - opowiada.

Nowe zasady na studiach 

Na początku tygodnia talibowie ogłosili, że kobiety będą mogły studiować, ale nie razem z mężczyznami, i że będą musiały ubierać się w określony sposób. BBC przytoczyło pogłoski, że dziewczęta zostaną wykluczone, ponieważ uniwersytety nie mają wystarczających środków na zapewnienie osobnych klas.

 

Odkąd Amerykanie pokonali talibów, w ciągu 20 lat system edukacji w Afganistanie uległ znacznej poprawie. Spadł odsetek analfabetyzmu - szczególnie wśród kobiet i dziewcząt. Do połowy sierpnia tego roku w szkołach podstawowych uczyło się 2,5 mln dziewczynek.

 

- To jest porażka dla edukacji afgańskich kobiet i dziewcząt - skomentowała Nororya Nizhat, była rzeczniczka ministerstwa edukacji. W piątek agencje Reuters i AFP donosiły o tym, że islamscy bojownicy zamknęli ministerstwo ds. kobiet i zastąpili je resortem promowania cnót i zapobiegania występkom. Rzecznicy talibów nie skomentowali sprawy. 

laf/PAP/BBC
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie